Najczęściej zadawane pytania – Fotografia ślubna FAQ

Jako fotograf ślubny otrzymuję od Was różne pytania związane z moją ofertą i sposobem pracy. Zazwyczaj wszystkie szczegóły zostają omówione podczas spotkania kiedy podpisujemy umowę, ale specjalnie dla Was postanowiłem zebrać te najbardziej popularne pytania w jednym miejscu abyście mogli wygodnie przejrzeć to co Was interesuje. Jeśli nie znajdziecie odpowiedzi na Wasze pytanie, to zachęcam do wysłania zapytania po przez formularz w zakładce Kontakt.

W jaki sposób możemy zarezerwować termin na reportaż ślubny?

 

Dziękuję za zaufanie. Jest mi bardzo miło, że będę mógł towarzyszyć Wam w tym wyjątkowym dniu. Dołożę wszelkich starań aby spełnić Wasze oczekiwania i zrobię wszystko co w mojej mocy abyście otrzymali niepowtarzalną pamiątkę w postaci świetnych zdjęć z Waszego ślubu. Aby dokonać rezerwacji terminu niezbędne będzie zawarcie umowy. Jest ona napisana w prosty sposób także nie ma obaw, że któraś jej cześć będzie budziła wątpliwości. Kolejny krok to wpłata zadatku w wysokości 30% ceny zamawianego pakietu. Po zawarciu umowy oraz wpłacie zadatku mamy wszystkie związane z tym formalności załatwione.

 

Jak długo będziemy czekać na gotowe zdjęcia?


Zazwyczaj udaje mi się zakończyć prace nad obróbką zdjęć na około 2 miesiące po reportażu ślubnym. Ten czas może wydłużyć się nieco w samym szczycie sezonu ślubnego ale może być też znacznie krótszy poza sezonem kiedy realizuję reportaże ślubne np. w styczniu czy lutym. Maksymalny czas to 90 dni od daty sesji plenerowej lub od daty reportażu jeżeli nie będziecie zamawiać sesji ślubnej i taki zapis jest również w umowie na realizację reportażu ślubnego.

 

Czy fotografujesz coś jeszcze poza ślubami?


Fotografia ślubna to najważniejsza część mojej działalności dlatego przed moim obiektywem stoją najczęściej zakochane pary, dla których wykonuję reportaże ślubne, sesje plenerowe i narzeczeńskie. Poza tym realizuję również reportaże okolicznościowe najczęściej z uroczystości chrztu, fotografuję sesje rodzinne, a także realizuję sesje wizerunkowe dla osób indywidualnych oraz dla firm.

 

Jaka jest cena za zdjęcia ślubne?

 

Cena jest uzależniona od kilku czynników. Zachęcam abyście skontaktowali się ze mną poprzez formularz kontaktowy w zakładce Kontakt. Napiszcie do mnie kiedy i gdzie planujecie Wasz ślub, czy chcielibyście abym wykonał dla Was sesje plenerową i narzeczeńską. Na Wasze zapytania odpisuję najszybciej jak to możliwe. W odpowiedzi prześlę szczegółową ofertę ślubną oraz dostępne warianty sesji zdjęciowych.

 

Ilu fotografów pracuje w Twojej firmie?

 

Wszystkie zdjęcia wykonuję osobiście także rezerwując termin na reportaż ślubny lub innego rodzaju zdjęcia macie pewność, że fotografie wykonam ja. Obróbką zajmuję się również osobiście, tak aby wszystkie moje zdjęcia były spójne pod tym względem.

 

Czy możemy zawrzeć umowę korespondencyjnie?

 

Jeśli mieszkacie we Wrocławiu lub w okolicy albo czasem tutaj bywacie, to najchętniej chciałbym spotkać się z Wami na kawę i omówić wszystkie szczegóły dotyczące realizacji zdjęć osobiście. Jeśli problemem jest odległość lub po prostu nie macie kiedy spotkać się ze mną, to istnieje możliwość zawarcia umowy korespondencyjnie. Wymienimy się wtedy skanami umówi, a zadatek będziecie mogli wpłacić przelewem.

 

Na jakim obszarze pracujesz?

 

Śluby fotografuję głównie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku ale często jestem też w innych rejonach Polski. Dalsze podróże nie stanowią najmniejszego problemu. W przypadku reportażu ślubnego do 100km od Wrocławia nie pobieram dodatkowej opłaty za dojazd, a powyżej tej odległości jest to 1 zł/km. Dojazd na sesje plenerową to 1 zł/km jeśli realizowana jest poza Wrocławiem.

 

Zastanawiamy się nad sesją narzeczeńską przed ślubem. Czy warto?

 

Sesja narzeczeńska to okazja abyśmy lepiej się poznali przed dniem Waszego ślubu. Możecie zobaczyć jak pracuję, sprawdzicie się w nowej sytuacji, a takie doświadczenia na pewno wpłyną na korzyść podczas dalszej współpracy. Więcej o tym czy warto zdecydować się na sesję narzeczeńską napisałem na moim bogu: Sesja narzeczeńska – 5 powodów, dla których warto się zdecydować

 

Czy sesję ślubną w plenerze powinniśmy zorganizować w dniu ślubu czy w innym termin?

 

Uważam, że sesja ślubna w innym terminie jest najlepszym rozwiązaniem i zawsze zachęcam moje pary aby umówić się na plener w inny dzień. Jeśli będziecie mieli chęć, to podczas reportażu możemy zrealizować taką małą sesję ślubną. Wszystko zależy czy znajdzie się na to czas i miejsce. Więcej na ten tema napisałem w osobnym wpisie na moim blogu: Sesja plenerowa w dniu ślubu – wady i zalety

 

Ile zdjęć dostaniemy?

 

W przypadku pełnego reportażu, który w mojej ofercie trwa 12h i sesji plenerowej w innym dniu otrzymujecie przynajmniej 300 fotografii. Jest to ilość zapisana w umowie i na pewno tyle zdjęć otrzymacie. Najczęściej jednak tych fotografii jest nieco więcej, a bezpośrednim czynnikiem jest to, co dzieje się podczas Waszego ślubu. Z sesji ślubnej w innym dniu otrzymujecie około 30 fotografii lub 60 w wersji rozszerzonej. Sesja narzeczeńska to kolejne 20 fotografii lub 40 w wersji rozszerzonej.

 

Czy pomożesz nam w organizacji sesji plenerowej?

 

Zaproponuję Wam miejsca i w razie potrzeby podpowiem gdzie moglibyśmy pojechać na zdjęcia, a także pomogę w organizacji sesji plenerowej. Część z tych miejsc opisałem na moim blogu: Ciekawe miejsca na sesję ślubną we Wrocławiu i okolicach. Lista cały czas się powiększa dlatego jej aktualną wersję przesyłam Wam przed samą sesją ślubną. Jeśli jest kłopot z dokonaniem wyboru, to chętnie podpowiadam i pomagam wybrać odpowiednią dla Was lokalizację. Ze względu na dużą popularność sesji ślubnych w pięknych okolicznościach natury, przygotowałem tematyczną listę z propozycjami oraz kilkoma wskazówkami w tym temacie: Sesja ślubna w lesie

 

Jak wygląda twój ubiór podczas realizacji zlecenia?

 

W dniu ślubu jestem ubrany stosownie w ciemne eleganckie ubranie, tak aby nie rzucać się w oczy, a z drugiej strony móc komfortowo wykonywać swoją pracę. Na plenerze lub sesji narzeczeńskiej ubieram się przede wszystkim wygodnie.

 

Czy posiadasz zaświadczenie z kurii zezwalające na fotografowanie podczas ślubów?

 

Mam ukończony kurs i posiadam na czas nieokreślony pozwolenie wydane przez Dyrektora Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. Na każdą ceremonię kościelną zabieram ze sobą legitymację, którą na żądanie księdza mogę okazać.

 

Jak pracujesz podczas reportażu ślubnego?

 

Nie przeszkadzam i staram się być niezauważalny. Poluję na te najbardziej interesujące i ważne momenty tego dnia, a w razie potrzeby służę radą. Zapraszam do lektury dwóch wpisów na moim blogu, w których opisałem jak przygotowuję się do wykonania reportażu ślubnego: Fotograf ślubny w pracy – Przygotowania do reportażu oraz jak fotografuję i co robię w dniu ślubu: Fotograf ślubny w pracy – Realizacja reportażu.

 

Czy zajmujesz się wideofilmowaniem?

 

Zajmuję się tylko fotografią ale w razie potrzeby mogę polecić firmy, które filmują uroczystości ślubne. Podczas mojej pracy miałem okazję współpracować z wieloma operatorami przygotowującymi dla Młodej Pary pamiątkę w postaci filmu ślubnego. Na podstawie tych doświadczeń i portfolio osób, z którymi współpraca w dniu ślubu przebiegała bezproblemowo przygotowałem listę polecanych filmowców, którą w razie potrzeby przedstawiam Młodej Parze.

 

Czy ciemny kościół lub sala stanowi dla ciebie jakiś problem?

 

Tak naprawdę w dzisiejszych czasach profesjonalny sprzęt pozwala na wykonanie dobrych jakościowo zdjęć w praktycznie każdych warunkach. Jeśli dołożyć do tego wieloletnie doświadczenie w fotografowaniu ślubów, to problemem nie jest nawet z najciemniejszym kościołem czy sala weselną. W tej kwestii nie macie się o co martwić tym bardziej, że zgodnie ze sztuką dysponuję zapasowym sprzętem. W razie awarii któregoś z elementów mojego wyposażenia będę w stanie dokończyć realizację zlecenia.

 

Jak długo zajmujesz się fotografią ślubną?

 

Moja przygoda zaczęła się w 2010 roku od fotografowania krajobrazów w Irlandii gdzie wtedy mieszkałem. Później zainteresowałem się fotografią portretową ponieważ na zdjęciach krajobrazowych czegoś mi brakował. Od portretu szybko poszedłem w stronę reportażu ślubnego gdzie dzieje się dużo i każda chwila to okazja do dobrego kadru. Poczułem, że to mój żywioł i już w roku 2011 sfotografowałem pierwszy ślub. Po przeprowadzce do Polski chwilę zajęło mi rozpoczęcie wszystkiego od nowa jednak cały czas wiedziałem, że chcę zajmować się fotografią. W roku 2016 zdecydowałem na założenie działalności pod nazwą: Jacek Kawecki Fotografia i istnieje ona do dzisiaj.

 

Czy prowadzisz działalność gospodarczą?

 

Tak, prowadzę zarejestrowaną działalność gospodarczą od czerwca 2016 roku. Płacę podatki, ZUS i wystawiam paragony za zrealizowane usługi. Nawiązując ze mną współpracę macie pewność, że pojawię się w dniu ślubu, czy innej uroczystości oraz wykonam należycie swoją pracę.

 

Organizujemy międzynarodowe wesele. Czy mówisz po angielsku?

 

Jeżeli część gości lub jedno z Was nie mówi po polsku, to bez problemu będziemy mogli porozumieć się w języku angielsku. Co jakiś czas realizuję międzynarodowe śluby oraz sesje ślubne i narzeczeńskie gdzie używam języka angielskiego, którego nauczyłem się mieszkając przez 6 lat w Irlandii.

 

Co robisz aby zabezpieczyć zdjęcia przed ich utratą?

 

Decydując się na profesjonalnego fotografa ślubnego możecie mieć pewność, że materiał zdjęciowy zostanie odpowiednio zabezpieczony. Ryzyko utraty zawsze istnieje, ale należy je maksymalnie minimalizować. Zdjęcia podczas reportaży czy sesji zdjęciowych zapisuję jednocześnie na dwóch niezależnych kartach, co pozwala utworzyć kopię zapasową już w momencie robienia zdjęcia. Po wykonanym zleceniu kopiuję wszystkie zdjęcia na dysk komputera oraz na dyski zewnętrzne. Wielokrotna kopia sprawia, że ja i moi klienci mogą spać spokojnie bez obaw o utratę materiału zdjęciowego.

 

Czy posiadasz w swojej ofercie Fotoalbumy?

 

Fotoalbumy dostępne są jako dodatek do oferty. Zrezygnowałem jednak z niezliczonej ilości rozmiarów i kolorów do wyboru. Postawiłem na przejrzystą i prostą ofertę. Oferowane album są minimalistycznie, bez fikuśnych okienek i zbędnych dodatków. Zdjęcia albumów dostępne są we wpisie: Zdjęcia ślubne w odpowiedniej oprawie – Słów kilka o Albumach.

 

Ile zdjęć będzie czarno-białych, a ile kolorowych otrzymamy?

 

Nie określam konkretnie w umowie oraz nie zakładam z góry ile zdjęć czarno-białych będzie zawierał materiał zdjęciowy. Jest to zależne od samych zdjęć dlatego decyzja czy fotografie będą przekonwertowane na czarno-biele zapada podczas procesu obróbki. Jeżeli jednak chcielibyście zrezygnować ze zdjęć czarno-białych całkowicie, to nie ma najmniejszego problemu. Wszystkie fotografie będą wówczas w kolorze. Uwielbiam czarno-białe zdjęcia i 99% par, które decyduje się na współpracę ze mną docenia każdy jeden kadr pozbawiony koloru w ich reportażu czy sesji plenerowej. Więcej o czarno-białych zdjęciach pisałem na blogu we wpisie: Magia czarno-białych zdjęć oraz odnośnie samego procesu obróbki tutaj: Zaawansowana konwersja zdjęć do czarno bieli w Adobe Lightroom.