Zaawansowana konwersja zdjęć do czarno bieli w Adobe Lightroom

Umiejętnie przeprowadzona konwersja do czerni i bieli nadaje fotografii wyrazistości i klimatu. W obrazie znaczenia nabiera fotografowana chwila, a kształty i faktury stają się bardziej dostrzegalne. Czasami zdarza się tak, że kolor na zdjęciu zakłóca jego właściwy odbiór, odciąga widza od głównego tematu i konkuruje o uwagę. W takiej sytuacji przeniesienie zdjęcia do świata czerni i bieli może okazać się trafną decyzją. Podstawą dobrej fotografii czarno białej jak i każdej innej jest niezmiennie dobra kompozycja, odpowiedni moment i dobre światło. Sama konwersja do odcieni szarości nie uratuje słabego kadru.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_01

Najprostszym sposobem konwersji zdjęć do czerni i bieli w Adobe Lightroom jest przejście do zakładki B&W w panelu HLS/Color/B&W. Na tym etapie moglibyśmy poprzestać jeżeli tylko zadowala nas płaski, niekontrastowy obraz. Podobny efekt osiągniemy poprzez całkowitą desaturację fotografii za pomocą suwaka Saturation w panelu Basic lub desaturacja każdego z ośmiu kolorów znajdujących się w panelu HLS/Color/B&W w zakładce HLS.

Aby zdjęcia czarno białe były ciekawsze i bardziej wyraziste należy poświęcić nieco więcej czasu i wykorzystać możliwości jakie daje nam cyfrowa ciemnia. Konwersja do czarno bieli w programie Lightroom bazuje na informacjach o kolorach. Zamieniane są one na odpowiadające im odcienie szarości.

Narzędzie Black & White Mix

Lightroom za pomocą narzędzia Black & White Mix umieszczonym w panelu HLS/Color/B&W pozwala na modyfikację odwzorowania ośmiu kolorów na zdjęciach czarno białych. Daje nam to możliwość selektywnej zmiany luminacji poszczególnych barw.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_02

Balans bieli w fotografii czarno białej

Balans bieli w Adobe Lightroom oddziałuje na zdjęcie nawet po konwersji do skali szarości. Zmiana temperatury barwowej za pomocą suwaka Temp rozjaśnia lub przyciemnia fotografie zmieniając luminację barw ciepłych lub zimnych. Podobnie działa suwak Tint. Można przyjąć, że na większości zdjęć czarno białych najlepszy rozkład tonów da neutralny balans bieli ale zdarzają się wyjątki gdzie będziemy zmuszeni do eksperymentów.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_03

Nadanie zdjęciu odpowiedniego kontrastu za pomocą krzywej tonalnej

Krzywa tonalna w programie Adobe Lightroom to narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli dowolnie manipulować kontrastem zdjęcia oraz rozłożenie tonów. Możliwości modyfikacji kontrastu za pomocą tego narzędzia są ogromne.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_04

Obcięcie krzywej w światłach i cieniach

Krzywa tonalna pozwala na jeszcze jeden zabieg, który daje efekt określany jako Faded look , Soft vintage look lub Vintage film fade effect. Po zastosowaniu sprawia wrażenie, że zdjęcie zostało wykonane aparatem analogowym. Aby osiągnąć taki efekt należy podnieść lewy koniec krzywej tonalnej. Szczegóły w najciemniejszych partiach zdjęcia zostaną usunięte z obrazu. Im wyżej, tym bardziej intensywny będzie efekt końcowy. Z kolei obniżając prawy koniec krzywej tonalnej sprawimy, że najjaśniejsze partie zdjęcia zostaną przygaszone.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_05

Mikrokontrast na zdjęciach czarno białych.

Suwak Clarity pozwala na modyfikację kontrastu w tonach średnich. Jest to tak zwany mikrokontrast. Na zdjęciach czarno białych zwiększenie Clarity powoduje, że fotografia wydaje się bardziej ostra i po prostu przejrzysta. W znacznym stopniu decyduje też o charakterze fotografii szczególnie, że w najnowszych wersjach programu Lightroom suwak Clarity przy maksymalnej wartości daje bardzo mocny efekt nie wprowadzając przy tym prawie żadnych artefaktów na fotografii.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_06

Dodge & Burn na zdjęciach czarno białych

Dodge & Burn to po prostu lokalna modyfikacja ekspozycji. Technika wywodząca się z czasów fotografii analogowej. W programie Lightroom zastosujemy ją posługując się pędzlem korekcyjnym (K). Dodge to miejscowe zwiększanie ekspozycji, a Burn to jej zmniejszanie. Za pomocą tej techniki możemy zniwelować zbyt jasne lub ciemne partie zdjęcia czyli takie elementy fotografii, które zakłócają odbiór obrazu jako całości. Innym powodem, dla którego chcielibyśmy zastosować tą technikę jest nadanie zdjęciu głębi i przestrzenności poprzez uwydatnienie światłocieni. W fotografii portretowej możemy tym sposobem podkreślić rysy twarzy lub wizualnie wyszczuplić sylwetkę fotografowanej osoby.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_07

Split Toning na zdjęciach czarno białych

Narzędzie Split Toning pozwala wprowadzić do neutralnej czarno białej fotografii zafarb o ustalonym kolorze z podziałem na jasne i ciemne partie zdjęcia. W narzędziu znajdziemy suwak Balance, który umożliwia osiągnięcie równowagi pomiędzy tonem kolorystycznym w cieniach i światłach. Kwestia doboru kolorów jest dowolna ale można przyjąć zasadę, że barwy kontrastowe dobrze ze sobą współgrają. Możliwa jest również aplikacja tylko jednego koloru tylko do świateł lub tylko do cieni, a także tej samej barwy do całego zdjęcia.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_08

Winieta na zdjęciach czarno białych

Efekt winietowanie to nic innego jak wada urządzeń optycznych. Winieta zastosowana w procesie post produkcji zwyczajnie ozdobi nasze zdjęcie, a także skupi uwagę widza w centralnym obszarze fotografii zwłaszcza na zdjęciach czarno białych.

konwersja_czarno_biale_zdjecia_lightroom_wroclaw_09

4 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

 • Przemysław Wróbel23 września 2014 - 11:03

  Bardzo dobrze opisane metody konwersji do B&W. Super się czytało:)OdpowiedźAnuluj

 • Snaphub24 września 2014 - 09:14

  Bardzo fajnie napisane, krótko i na temat :)OdpowiedźAnuluj

 • Ania & Jacek Bieniek24 września 2014 - 15:24

  Bardzo fajnie napisane – dzięki za podzielenie się! :-)OdpowiedźAnuluj

 • mili moi studio2 października 2015 - 18:31

  Bardzo pomocne wskazówki. Mam tylko jeden problem – jak podnieść lewy koniec krzywej tonalnej?Kiedy naciskam jej dolny róg i trzymając lewym klawiszem myszki podnoszę go to wygina się krzywa a dolny punkt nie zmienia miejsca. Czy jest na to inny sposób?OdpowiedźAnuluj

Zobacz również:

Zobacz również:

Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław