Magia czarno-białych zdjęć

Zdjęcia czarno-białe w czasach cyfrowej fotografii otrzymuje się ze zdjęć, które zostały wykonane w kolorze. Dopiero w procesie obróbki stają się one monochromatyczne jednak kolor cały czas jest istotnym czynnikiem wpływającym na to jak finalne zdjęcie będzie wyglądało. Więcej o wykorzystaniu kolorów w konwersji do czarno bieli napisałem tutaj: Zaawansowana konwersja zdjęć do czarno bieli w Adobe Lightroom. Wszystkie wspominane wcześniej aspekty fotografii czarno-białych doskonale sprawdzają się w reportażu gdzie pokazane w kadrach sytuacje dają się lepiej analizować. Pozwalają skupić się na tym jednym wybranym momencie i emocjach płynących z obrazu. W fotografii ślubnej, a konkretnie w reportażu ślubnym jest mnóstwo okazji aby ujęcie danej chwili zaprezentować w czarno-bieli. W dniu ślubu takich momentów jest naprawdę wiele dlatego w materiale zdjęciowym jaki oddaję Młodej Parze, zawsze znajdują się zdjęcia czarno-białe. Taki sposób obróbki zdjęć ma jeszcze jedną zaletę. Fotografie czarno-białe są ponadczasowe. Stare czarno-białe materiały fotograficzne w dzisiejszych czasach mają swój klimat. W fotografii cyfrowej czarno-biel wciaż jest obecna i nic nie wskazuję na to, żeby kiedyś miała wyjść z mody i stać się passé jak sepia.

Co jest takiego magicznego w zdjęciach czarno białych? Brak koloru na fotografiach sprawia, że to co wypełnia kadr jest bardziej wyraziste. Łatwiej jest skupić się na tym co przedstawia zdjęcie. Barwy zwracają na siebie uwagę i analiza danego kadru jest niejako zakłócana ponieważ kolory w pewien sposób są nośnikami informacji. Przywołują różne skojarzenia i wywołują emocje. Pozbawione warstwy kolorów, czarno-białe zdjęcie prezentuje wyraźnie, to co dzieje się w przedstawionej chwili, w złapanej w kadrze sytuacji. Monochromatyczne obrazy zdecydowanie lepiej przedstawiają emocje i oddają klimat danego wydarzenia. W czarno białych kadrach zdecydowanie lepiej widać detale, fakturę przedmiotów, a niezauważalne detale stają się bardziej istotne.

0 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

    Zobacz również:

    Zobacz również:

    Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław