Fotograf ślubny w pracy – Przygotowania do reportażu

Panuje dość powszechne przekonanie, że praca fotografa ślubnego nie jest zbyt wymagająca. Sami fotografowie określają czasem fotografię ślubną jako „zdjęcia do kotleta”. Tak po części było kiedyś. Teraz powiedziałbym, że zabierają się za to bardziej odpowiedni ludzie. Fotografowie ślubni dzisiaj starają się nieustannie rozwijać swój warsztat, są zaangażowani w swoją pracę wykonując ją w jak najbardziej profesjonalny sposób, a przez to poziom zdjęć ślubnych w Polsce i na świecie jest coraz wyższy. Robienie zdjęć to tylko wierzchołek góry lodowej. Poza tym fotograf musi zajmować się tysiącem innych rzeczy i nie chodzi tutaj tylko o obróbkę, która de facto jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Wszystko to wydawało mi się dużo prostsze zanim zacząłem się tym zajmować. Wtedy jednak nie zdawałem sobie sprawy z wielu aspektów pracy fotografa ślubnego i nie wiedziałem co tak na prawdę się z tym wiąże. Jeżeli choć trochę ciekawi Cię ten temat, to zapraszam do dalszej lektury.

W pierwszej części cyklu artykułów o pracy fotografa ślubnego chciałbym zająć się przygotowaniami do wykonania reportażu ślubnego. Fotografowanie wydarzeń, których nie da się powtórzyć sprawia że niezmiernie ważnym elementem stają się same przygotowania. Fotograf ślubny musi być gotowy na każdą ewentualność nie tylko w temacie fotografii. Oczywiście każdy fotograf ma nieco inny sposób pracy. Ja przedstawię to na własnym przykładzie. Postaram się pisać krótko i zwięźle ale Ci co mnie znają wiedzą, że o fotografii mógłbym rozmawiać w nieskończoność także proszę o wyrozumiałość :)

Ładowanie akumulatorów

Przygotowania do reportażu rozpoczynam przynajmniej dzień przed datą ślubu od ładowania akumulatorów do dwóch aparatów oraz akumulatorów AA do lamp błyskowych i wyzwalaczy radiowych. Używam tylko oryginalnych akumulatorów firmy Nikon, które są niezawodne nawet po kilku latach intensywnego użytkowania. Zawsze mam w torbie zapasowy komplet akumulatorów AA w razie gdyby rozładowały się te umieszczone w lampie błyskowej. Do zasilania aparatów D750 i D700 mam po dwa akumulatory, które bez problemu wystarczą na wykonanie każdym z nich całego reportażu czyli jest to zazwyczaj około 12 godzin fotografowania mniej lub bardziej intensywnego w zależności od toku wydarzeń. Dodatkowo zabieram ze sobą w osobnym plecaku ładowarkę. Tak jak ilość miejsca na karcie pamięci kontroluję stan naładowania akumulatorów i przy około 20% lub przed ważniejszym wydarzeniem w reportażu zmieniam na ten w pełni naładowany. Warto też naładować własny akumulator i dobrze się wyspać dzień wcześniej!

Karty pamięci

Nośniki danych to jeden z bardziej newralgicznych elementów wyposażenia fotografa ślubnego. Przed każdym reportażem wszystkie karty formatuje w aparacie. Aby sprawnie zmieniać karty należy je ponumerować. Taki zabieg znacznie przyśpiesza tą operacje i kiedy kończy mi się miejsce, a za kilka sekund wydarzy się coś istotnego jestem w stanie szybko umieścić nowe karty w aparacie. Karty przechowuję w odpowiednim etui i odwracam etykietą do dołu te, które są już pełne. Podczas reportażu zdjęcia w formacie RAW zapisuję równocześnie na dwóch kartach pamięć. Dzięki temu już podczas fotografowania mam kopię zapasową wykonanych zdjęć.

Czyszczenie sprzętu

Przed każdym zleceniem czyszczę wszystkie przednie soczewki obiektywów oraz korpusy aparatów. Soczewki czyszczę specjalnym szmatkami do optyki, a później pozostałe paprochy wydmuchuję gruszką, która służy również do czyszczenia matrycy. W korpusach szmatką wycieram ekrany i uchwyt. Czysta soczewka w obiektywie wpływa na jakość zdjęcia, a aparat który będę trzymał przez cały dzień w rękach warto mieć po prostu czysty dla własnego komfortu.

Stosowne i wygodne ubranie

Odpowiedni ubiór i wygodne buty są bardzo ważne. Aby w pełni skupić się na komponowaniu ciekawych kadrów nie mogą przeszkadzać nam niewygodne buty czy koszula krępować ruchów. Ważne jest też aby zabrać ze sobą zapasową koszulę i spodnie. Jak ktoś przypadkowo wyleje na mnie sok czy wpadnę do jakiejś fontanny to zawsze będzie się w co przebrać :)

Organizacja sprzętu w torbie

Przygotowanie sprzętu do fotografowania ślubu to kolejna istotna czynność. Jeżeli czegoś nie spakujemy to zapewne będzie nam to potrzebne, a o fakcie braku np. kart pamięci możemy dowiedzieć się w najmniej odpowiednim momencie. Wyobraź sobie, że na karcie pamięci pozostało miejsca na kilka zdjęć i czas ją zmienić na kolejną. Sięgasz do torby, zaraz ma rozpocząć się ceremonia, zakładanie obrączek, przysięga, a Ty orientujesz się że nie spakowałeś kart pamięci. Aby uniknąć takich sytuacji najlepiej stworzyć sobie listę wszystkiego co należy spakować. W torbie wszystko musi być na swoim miejscu. Nie zastanawiam się co gdzie jest tylko sięgam do torby, do komory po prawej stronie, wyciągam lampę i już. Podczas pakowania sprawdzam ustawienia aparatu, formaty zapisu zdjęć, czułość tryb pracy AF itd. Podobnie sprawdzam lampy i obiektywy. Zawsze zabieram ze sobą zapasowy korpus, zapasowy obiektyw, zapasową lampę błyskową, karty i baterie. Można powiedzieć, że sprzęt fotograficzny a przynajmniej ten profesjonalny jest mało awaryjny ale na wszelki wypadek niezbędne jest posiadanie drugiego zestawu sprzętu, tak aby w razie awarii jednego elementu z zestawu podstawowego być wstanie dokończyć fotografowanie reportażu ślubnego. Mając na uwadze to wszystko warto jest pamiętać o mobilności całego zestawu. Przez cały reportaż jesteśmy w ruchu. Noszenie zbyt ciężkiej torby przez ponad 10 godzin raczej nie należy do przyjemności. Dlatego ja pozbyłem się gripa, kupiłem mniejszą torbę, mniejszy aparat. Poszedłem w minimalizm przy zachowaniu niezbędnych elementów mojego wyposażenia. Przy okazji z mniejszą torbą i aparatem łatwiej wtopić się w tłum gości. Na koniec warto pamiętać o zabraniu ze sobą niewielkiej butelki czegoś do picia, zwłaszcza w ciepłe dni.

Organizacja dnia i planowanie podróży

Kolejnym etapem przygotowań do reportażu ślubnego jest zebranie i zapisanie w jednym miejscu wszystkich istotnych danych jakie będą nam potrzebne do wykonania zdjęć. Ja używam w tym celu aplikacji Google Keep i tworzę na komputerze stacjonarnym notatkę, która się automatycznie synchronizuje i jest dostępna również na moim telefonie. Każda notatka zawiera imiona i nazwiska fotografowanej Pary Młodej, przynajmniej dwa telefony kontaktowe, czas, adresy i koordynaty miejsc w których odbędą się: przygotowania, ceremonia i przyjęcie weselne, a także inne ważne informacje.

Reportaże ślubne realizuję często w dużej odległości od Wrocławia, a im dłuższa droga tym ważniejsze zaplanowanie trasy i czasu wyjazdu. Jeżeli ślub ma miejsce w dużym mieście takim jak Wrocław czy Warszawa to dobrze jest sprawdzić dostępność miejsc parkingowych w okolicy kościoła czy sali weselnej. Należy uwzględnić korki, które mogą wystąpić nie tylko w centrum miasta ale też na autostradzie. Trochę to absurdalne ale tak jest. Dodatkowo co weekend w okolicach Wrocławia na autostradzie ma miejsce wypadek, stłuczka albo prowadzone są roboty drogowe. Wszystkie te okoliczności i utrudnienia należy wziąć pod uwagę i odpowiednio wcześniej wyruszyć z domu. Aktualnie do nawigacji używam telefonu i Google Maps. Na wypadek problemów z telefonem mam nawigację samochodową. Przed wyjazdem odwiedzam stacje benzynową, tankuję do pełna i ruszam w drogę…

Jak fotografuję i co robię podczas reportażu w dniu ślubu opisuję w kolejnym wpisie: Fotograf ślubny w pracy – Realizacja reportażu.

1 komentarz
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

  • Marlena Świątek31 lipca 2017 - 10:57

    Widać, ze znasz się na rzeczy :) Fajnie, że dajesz innym takie podpowiedzi, są dość cenne, zwłaszcza dla osób, które dopiero w tym temacie zaczynają :) OdpowiedźAnuluj

Zobacz również:

Zobacz również:

Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław