Fotografia ślubna i portretowa Wrocław – Jacek Kawecki » Fotografia ślubna, sesje zdjęciowe, reportaże, fotografia portretowa i okolicznościowa. Wrocław i Dolny Śląsk

Jak przyśpieszyć Lightrooma w 10 krokach

Adobe Lightroom to kompleksowe narzędzie do pracy ze zdjęciami ale nie tylko do ich obróbki czy retuszu. Program może towarzyszyć nam od początku do końca procesu zwanego workflow, czyli import, selekcja, obróbka i prezentacja. Wraz z nowymi wersjami przybywa coraz to więcej zaawansowanych narzędzi lub te już istniejące zostają bardziej rozbudowane ale producent programu nieco zapomnieli o optymalizacji swojego produktu pod kątem szybkości działania. Lightroom aktualnie nie wykorzystuje w pełni mocy obliczeniowcy procesora jak szybki on by nie był, dlatego warto samemu podjąć pewne kroki aby praca ze zdjęciami była jak najbardziej płynna i bezproblemowa.

 

1. Build Previews

jak przyspieszyc lightrooma 01 build previews

Ustawienie opcji Build Previews na: 1:1 przyśpieszy edycję zdjęć w module Develop ponieważ podglądy w pełnym rozmiarze będą generowane w czasie importu plików, a nie podczas wczytywanie się zdjęcia przed edycją. Dodatkowo w opcjach katalogu znajdziemy możliwość sprecyzowania jak długo podglądy 1:1 będą dostępne. Dłuższy import zdjęć z aparatu do komputera można wykorzystać choćby na zrobienie sobie kawy przed obróbką…

 

2. Camera Raw Cache Size

jak przyspieszyc lightrooma 02 camera raw cache size

Lightroom daje możliwość zmiany wielkości Camera Raw Cache. Domyślnie ustawienie to 1 GB, a optymalnie wartość ta powinna być adekwatna do całkowitej wielkości plików obrabianych podczas jednej sesji. Jeżeli przykładowo zajmujemy się fotografią ślubną to nasza „sesja” będzie obejmowała np. 2000 fotografii. Przyjmując, że jeden plik ma średnio 10MB Camera Raw Cache należy ustawić na 20 GB (10 x 2000).  Zmiany te przełożą się na szybsze generowanie aktualnego podglądu przetwarzanych zdjęć w module Develop.

 

3. Rozmieszczenie i lokalizacja plików

jak przyspieszyc lightrooma 03 rozmieszczenie i lokalizacja plikow

Posiadając więcej niż jeden wewnętrzny dysk należy zastanowić się nad optymalny rozmieszczeniem kluczowych plików dla wydajności Lightrooma. Szczególnie ważna jest lokalizacja Camera Raw Cache, plików programu Lightroom, zdjęć oraz katalogu. Najlepszym miejsce dla Camera Raw Cache będzie fizycznie inny niż systemowy dysk ale nie może on być zbyt wolny. Najlepiej sprawdzi się tu dysk typu SSD lub tradycyjny HDD o szybkości nie mniejszej niż 7200 rpm. Folder z plikami Lightrooma oraz katalog umieszczamy na najszybszym dysku, który w większości przypadków będzie również systemowym. Zdjęcia zazwyczaj zajmują wiele miejsca więc ich lokalizacja będzie zależna od dostępnego miejsca na poszczególnych dyskach ale optymalnie będzie przechowywanie ich na jak najwydajniejszym dysku innym niż ten zawierający program Lightroom i katalog. Najbardziej wydajnym rozwiązaniem jest umiejscowienie wszystkiego na dyskach SSD.

 

4. Standard Preview Size

jak przyspieszyc lightrooma 04 standard preview size

Opcja ta ma wpływ na rozmiar generowanych podglądów zdjęć (Standard Previews). Standard Preview Size należy dostosować do rozmiarów ekranu monitora, na którym obrabiamy zdjęcia. Ustawienie zbyt dużej wartości redukuje wydajność programu, zmuszając go do niepotrzebnej pracy. Wartość ta powinna być jak najbliższa wartości, która reprezentuje dłuższy bok rozdzielczości naszego monitora. Przykładowo: Jeżeli monitor ma rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli, to należy ustawić wartość Standard Preview Size na 2048 pikseli. Z drugiej strony mniejszy rozmiar podglądów zwiększa wydajność programu. Rezygnując z dokładniejszych podglądów zyskujemy na płynności pracy.

 

5. Zapis XMP

jak przyspieszyc lightrooma 05 zapis XMP

Dane zapisywane do plików XMP pozwalają miedzy innymi przekazywać zmiany dokonane w Lightroomie do innych programów służących do obróbki. Za każdym razem kiedy edytujemy nasze zdjęcia zmiany są zapisywane w plikach XMP co zmusza Lightrooma do dodatkowych operacji spowalniając jego działanie. Jeżeli taka funkcjonalność nie jest wykorzystywana należy pozostawić tą opcję nieaktywną.

 

6. Optymalizacja katalogu

jak przyspieszyc lightrooma 06 optymalizacja atalogu

Jeżeli często importujemy nowe zdjęcia, kasujemy stare lub zmieniamy ich lokalizacje w katalogu powinniśmy regularnie dokonywać optymalizacji. Jest to szczególnie ważne jeśli nasz katalog zawiera więcej niż 10 000 zdjęć, co możemy już uznać za dużo dla Lightrooma. Regularna optymalizacja da nam pewność, że sporych rozmiarów katalog nie będzie spowalniał pracy programu.

 

7. Wolne miejsce na dysku

jak przyspieszyc lightrooma 07 wolne miejsce na dysku

Należy upewnić się, że dyski gdzie przechowujemy katalog, podglądy oraz same zdjęcia mają 20-25% wolnego miejsca. Całkowicie zapchany dysk na pewno nie pomoże wydajnie pracować programowi Lightroom.

 

8. Konserwacja i optymalizacja systemu operacyjnego

jak przyspieszyc lightrooma 08 konserwacja i optymalizacja systemu operacyjnego

Aby praca w programie Lightroom była wydajna należy dbać o system operacyjny, w którym został on zainstalowany. Wskazana jest regularna defragmentacja dysków twardych (HDD), aktualizacja systemu i sterowników karty graficznej, a także czyszczenie całego systemu operacyjnego za pomocą odpowiednich aplikacji.

 

9. Utworzenie wyjątku w programie antywirusowym

jak przyspieszyc lightrooma 09 utworzenie wyjątku w programie antywirusowym

Jeżeli na komputerze do obróbki zdjęć mamy zainstalowany program antywirusowy to warto dodać folder programu Lightroom do wyjątków skanera plików (ochrona plików czasu rzeczywistego). Podczas dostępu do plików nie będą one za każdym razem skanowane co zaoszczędzi moc procesora i zmniejszy użycie dysku.

 

10. Optymalizacja procesu obróbki

jak przyspieszyc lightrooma 10 optymalizacja procesu obróbki

Kolejność wykonywanych czynności w czasie obróbki i retuszu zdjęć może mieć znaczący wpływ na wydajność naszej pracy z programem Lightroom. Najlepiej zacząć pracę od narzędzia Spot Removal (Stempel). Następnie wprowadzamy ewentualne korekty w podstawowych ustawieniach typu ekspozycji, balansu bieli itp. Kolejnym krokiem jest wykonanie miejscowych korekcji narzędziem (Adjustment Brush) oraz nałożenie filtru połówkowego (Graduated Filter) oraz (Radial Filter). Najbardziej obciążające elementy procesu edycji to włączenie Korekcji obiektywu (Lens Correction), wyostrzanie oraz redukcja szumów i te operacje powinny być przeprowadzone jako ostatnie.

 

  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
  • wp socializer sprite mask 32px
Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja fotograficzna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk
Aśka - 30 listopada 2016 - 17:15

Bardzo dziękuję za pomocny artykuł!

Kacper - 22 lutego 2016 - 09:44

Większość miałem ustawione dobrze. Najlepiej jak każdy katalog jest na innym dysku. Ja mam program na C – SSD cache mam na D – HDD Rawy mam na F – HDD a katalog mam na E – SSD. Każda partycja to fizycznie inny dysk. Sprawdza się barszo dobrze ;)

Artur - 6 października 2014 - 10:53

A ja mam takie pytanie odnośnie cache lightrooma, mam 2 dyski ssd, na jednym postawiłem system a drugi postanowiłem przeznaczyć własnie na katalogi lightrooma i jego cache, czy to nie przeszkadza ze cache i katalog są na jednym dysku?

Jan - 18 czerwca 2014 - 07:51

Witam jak zmusić lightroom5 do wykorzystania więcej ramu mam zainstalowane 16 a wykorzystuje około 5 pozdrawiam

Jacek Kawecki - 15 czerwca 2014 - 11:01

Przemku, wszystkie opisane tu sposoby na przyspieszenie Lightrooma możesz zastosować do ostatnich 2-3 wersji tego programu. Opisane opcje występują chyba we wszystkich wersjach tej aplikacji.

Przemek - 15 czerwca 2014 - 10:51

Fajny artykuł, chociaż zabrakło mi informacji jakiej wersji Lightroom’a dotyczy.
Pozdrawiam

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

*

*

kontakt·101,45,109,97,105,108liam-e·facebook·twitter·google+·instagram·do góry