Retusz zdjęć portretowych w Adobe Lightroom

Ludzki mózg znacznie lepiej wychwytuje szczegóły z obrazu dwuwymiarowego (zdjęcia) niż analizując scenę trójwymiarową (rzeczywistość), dlatego też zdjęcia przedstawiające ludzkie twarze czy po prostu ludzi poddawane są retuszowi aby wyeliminować z tych szczegółów niedoskonałości i mankamenty. Z retuszem należ nie przesadzać i zawsze stosować odpowiednio intensywnie w kontekście tego co znajduje się na fotografii. Przekroczenie pewnej granicy może spowodować, że zdjęcie stanie się grafiką komputerową.

W tym oto mini poradniku chciałbym Wam w kilku punktach pokazać jak przy użyciu programu Adobe Lightroom można efektywnie retuszować zdjęcia portretowe.

00_retusz_zdjec_portretowych_w_adobe_lightroom

Retusz skóry

Usuwanie niedoskonałości

Jednym z ważniejszych elementów retuszu zdjęć portretowych jest korekcja skóry. Za pomocą narzędzia Spot removal usuniemy wszystkie niedoskonałości cery. Jeżeli osoba na zdjęciu posiada charakterystyczne znamiona takie jak np. piegi, to w większości przypadków należy je pozostawić.

01_01_usuwanie_niedoskonalosci_skory

Wygładzanie skóry

Następnym krokiem będzie wygładzenie skóry. Posłuży nam do tego narzędzie korekcji lokalnej, czyli Adjustment brush. Należy być bardzo ostrożnym w dobieraniu intensywności tego zabiegu. Przesadne wygładzenie da efekt porcelanowej skóry i będzie łatwo zauważalne i nienaturalne.

01_02_wygladzanie_skory

Usuwanie refleksów i odblasków na skórze

Innym problemem podczas retuszu mogą być pojawiające się odblaski (Highlights) na skórze. Aby pozbyć się ich lub częściowo zniwelować posłużymy się kolejny raz Spot removal.

01_03_usuwanie_odblaskow_refleksow_na_skorze

Podkrążone oczy

Niestety bardzo często zdarza się, że osoba fotografowana ma podkrążone oczy. W Lightoom wyretuszować możemy to używając Spot removal i próbkując do wypełnienia z jednolitej części skóry.

01_04_retusz_podkrarzonych_oczu

Usuwanie włosów

Narzędzie Spot removal pomoże nam również w usunięciu niepożądanych włosów które przypadkowo opadły na twarz.

01_05_retusz_niepozadanych_wlosow

Retusz oczu

Retusz białek ocznych

Mówi się, że oczy to odzwierciedlenie duszy dlatego też jest to ważny punkt podczas retuszowania fotografii portretowych. Zaczynamy od białek usuwając z nich czerwone żyłki narzędziem Spot removal. Następnie nieco rozjaśniamy całe oczy tym razem używając Adjustment brush i tak jak z wygładzaniem skóry należy zachować umiar. Jeżeli kadr zamierzamy przekonwertować podczas późniejszej obróbki do czarno-bieli to białka należy pozostawić bez zmian.

02_01_retusz_bialek_ocznych

Retusz tęczówki oka

Kolejnym krokiem podczas retuszu oczu jest zwiększenie intensywności koloru tęczówek nakładając na nie maskę za pomocą Adjustment brush. Jeżeli w kadrze uchwycimy bliki w oczach osoby fotografowanej to będą się one wydawały żywsze i bardziej atrakcyjne. Aby uwydatnić ten efekt należy za pomocą pędzla korygującego delikatnie zwiększyć intensywność w światłach (Highlights) w miejscu ich występowania.

02_02_retusz_tęczówek

Retusz włosów

Aby włosy na zdjęciu wydawały się bardziej atrakcyjne możemy za pomocą Adjustment brush pokryć je maską zwiększającą intensywność ich barwy. Dodatkowo w tej samej masce dodanie nieznacznie kontrastu i rozjaśnienie w światłach (Highlights) podkreśli strukturę.

03_retusz_nadawanie_faktury_wlosom

Retusz zębów

Jeżeli na zdjęciu osoba portretowana uśmiecha to za pomocą narzędzia Adjustment brush nanosimy maskę i redukujemy saturację oraz nieco zwiększamy ekspozycję.

04_retusz_zebow

Retusz otoczenia

Sprzątanie otoczenia

Na zdjęciach wykonanych w plenerze mogą znaleźć się elementy niepożądane. Mogą to być śmieć, niedopałki czy po prostu jakieś przypadkowe przedmioty, które umknęły naszej uwadze podczas fotografowania. Tak jak podczas retuszu niedoskonałości skóry posłużymy się Spot removal.

05_retuszowanie_otoczenia

Retusz ubrań/odzieży

Ubrania osoby na zdjęciu również mogą wymagać drobnego retuszu. Najczęściej będą to pyłki i paproch najbardziej widoczne na czarnych ubraniach ale mogą to być wystające nitki lub czasem jakieś przypadkowe zabrudzenia powstałe podczas zdjęć. Do usunięcia tego typu mankamentów odzieży tak jak poprzednio użyjemy narzędzia Spot removal. Jeżeli któryś z elementów garderoby znajdujący się w kadrze chcemy uwydatnić i podkreśli to używając Adjustment brush nakładamy w to miejsce maskę z dodatnim parametrem lokalnego kontrastu (Clarity).

06_retusz_ubran_odziezy

7 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

 • fotograf ślubny Kielce18 lutego 2014 - 08:56

  Nigdy nie próbowałem w ten sposób wykorzystywać Lightrooma, ale muszę spróbować, jeśli mi się sprawdzi to zaoszczędzi mi trochę czasu. Bardzo pomysłowo stworzony poradnik. Czekam na następne ciekawe metody obróbki w Lightroom.OdpowiedźAnuluj

 • Andrzej Jakubczyk23 września 2014 - 15:32

  Świetny poradnik. W zasadzie 90% rzeczy robię tak samo.
  Fajny pomysł z zębami, żeby zmniejszyć saturację i podnieść ekspozycję. Do zębów i oczu używam PSa i plugin Pro Retouch.OdpowiedźAnuluj

 • Agnieszka5 grudnia 2014 - 11:03

  Ja w kwestii LR dopiero raczkuję, ale bardzo mi się podoba taki poradnik. Oby pojawiło się więcej wpisów z ciekawymi metodami retuszu. PozdrOdpowiedźAnuluj

 • Piotr6 stycznia 2015 - 20:40

  Właśnie zaczynam pracować przy wstępnej obróbce zdjęć RAW i późniejszym eksporcie i ten poradnik jest bardzo pomocny.
  Jak dla mnie to „must know” dla każdego kto pracuje w LR.
  Gorące podziękowania :)OdpowiedźAnuluj

 • Fotograf Lublin13 lutego 2015 - 16:22

  Przypadkiem trafiłem na ten blog i również muszę przyznać że w ten sposób możliwości LR nie wykorzystywałem. Bardzo ciekawy blog i co najważniejsze – opisane w przystępny sposób. W najbliższym czasie spróbuję zastosować te poradyOdpowiedźAnuluj

 • Marcin Konowoł16 maja 2016 - 21:29

  Ciekawy i przydatny artykuł.OdpowiedźAnuluj

 • Fotograf ślubny Śląsk23 października 2017 - 15:19

  Bardzo fajnie wykorzystany AL. Trochę rzeczy robię w podobny sposób ale przy innych sporo skorzystam.OdpowiedźAnuluj

Zobacz również:

Zobacz również:

Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław