Jak wybrać fotografa ślubnego

Profesjonalny fotograf ślubny czy znajomy z aparatem

Zanim zaczniecie szukać fotografa ślubnego możecie pomyśleć, że dobrym pomysłem będzie zapytać się kogoś z Waszych znajomych lub rodziny, kto niedawno kupił sobie super aparat aby w dniu ślubu zajął się fotografowaniem. Niewątpliwie będzie to jakaś oszczędność, ale czy na pewno warto ryzykować akurat w kwestii zdjęć z tak ważnego wydarzenia? Poza tym to chyba jedyny pozytywny aspekt takiego podejścia do tematu. Fotografia ślubna jest wymagająca i tak naprawdę zawiera w sobie po trochu z fotografii reportażowej, portretowej i produktowej. Podczas dnia ślubu fotograf staje przed zadaniem wykonania zdjęć wielu dynamicznie zmieniających się sytuacji w różnych warunkach oświetleniowych. Poza reportażem potrzebne są również ujęcia portretowe oraz detali ubioru czy dekoracji. Profesjonalny fotograf ślubny jest przygotowany na takie i inne sytuacje, ma doświadczenie, zapasowy sprzęt i wie czego ma się spodziewać w kolejnych etapach reportażu ślubnego. Profesjonalny fotograf jest także przygotowany na sytuacje awaryjne, które mogą spotkać go w czasie wykonywania zdjęć. Jeżeli należycie do osób, które uważają że takie wydarzenie jak ślub zasługuje na profesjonalne zdjęcia, to zapraszam do dalszej lektury. Postaram się pomóc Wam dobrze wybrać fotografa ślubnego. Dobrze to znaczy tak abyście oglądając później własne zdjęcia znów poczuli towarzyszące Wam w dniu ślubu emocje, radość i klimat zabawy zamiast żałować, że skusiliście się na oszczędność i zadanie upamiętnienia tych chwil oddaliście w ręce niedoświadczonej osoby.

Ile kosztuje fotograf na ślub i od czego to zależy

Zanim rozpoczniecie poszukiwania, należy ustalić najpierw budżet jaki chcecie przeznaczyć na fotograf ślubnego. Będzie wtedy łatwiej znaleźć odpowiednią ofertę. Sprawa jest o tyle trudna, że rozbieżność cenowa w ofertach fotografów ślubnych jest ogromna. Da się znaleźć fotografa oferującego naprawdę dobre zdjęcia w przystępnej cenie ale również takiego, który ma słabe portfolio i wysoką cenę. Aby zorientować się w cenach pomocna może okazać się ta strona www: ilekosztujefotograf.com. Wpływ na cenę ma wiele czynników. Głównie jest ona zależna od umiejętności i doświadczenia fotografa, ale warto też zwrócić uwagę czy fotograf działa legalnie i ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ewentualna reklamacja usługi będzie łatwiejsza w przypadku fotografa, który prowadzi legalny biznes. Czynnikiem wpływającym na cenę usługi jest oczywiście jej zakres i to co otrzymacie od fotografa. Znaczenie ma tutaj czas trwania reportażu, ilość gotowych zdjęć i forma ich przekazania. Istotne jest czy oferowany pakiet zawiera sesję ślubną, oraz to czy będzie ona zrealizowana w dniu ślubu czy też w innym terminie.

Jak wybrać fotografa ślubnego

Kiedy już ustaliliście, że fotografowaniem na Waszym ślubie zajmie się profesjonalista i wiecie też ile funduszy chcecie przeznaczyć na ten cel, to teraz postaram się podpowiedzieć Wam jak wybrać fotografa ślubnego i czym się kierować przy jego wyborze. Poza ceną i tym co obejmuje oferta danego fotografa, bardzo ważne jest aby była między Wami chemia, abyście zobaczyli w zdjęciach to czego nie ma w pracach innych fotografów. Nie chodzi tu o samą treść ale o sposób fotografowania, o to w jaki sposób dany fotograf kadruje, jaką ma obróbkę, czy przedstawiając Waszą historię wybiera odpowiednie momenty. Obejrzyjcie portfolio, reportaże na blogu, zdjęcia z sesji ślubnych. Jest chemia, podoba się Wam to co widzicie? Musicie mieć podobne poczucie estetyki. Jedynie wtedy będziecie zadowoleni z pracy fotografia ślubnego i unikniecie rozczarowania oglądając efekt końcowy w postaci reportażu zdjęciowego czy sesji ślubnej. Warto nawet nagiąć nieco ustalony budżet aby skorzystać z usług fotografa, który zachwycił Was stylem i estetyką swoich zdjęć. W końcu co pozostanie Wam po wszystkim? Właśnie te zdjęcia i zapisane na nich wspomnienia.

Gdzie szukać fotografa ślubnego

Poszukiwania można zacząć od poleceń. Zapytajcie znajomych, którzy w ostatnim czasie brali ślub. Jeśli są zadowoleni z rezultatów pracy swojego fotografa, to poproście o link do strony www abyście mogli też samodzielnie zweryfikować konkretne polecenie. Kolejnym źródłem gdzie możecie znaleźć już znacznie większą ilość ofert fotografów ślubnych, to internetowa wyszukiwarka Google. Wpisując frazy takie jak „fotografia ślubna Wrocław” czy „fotograf ślubny Wrocław” znajdziecie potężną ilość stron fotografów od tych najtańszych do najlepszych w danym regionie Polski. Kolejna możliwość znalezienia fotografa ślubnego, to tematyczne portale skupiające oferty wielu usługodawców z branży ślubnej. Jednym z takich miejsc jest planujemywesele.pl. Poza usługami fotograficznymi znajdziecie tam również weselne zespoły, kamerzystów czy sale weselne. Oczywiście takich portali jest znacznie więcej i bez problemu znajdziecie te największe w wyszukiwarce internetowej.

Ważne kwestie podczas rezerwacji terminu u fotografa ślubnego

Pamiętajcie, że kalendarz dobrego fotografa ślubnego szybko się zapełnia. Aby zapewnić sobie swobodę wyboru należy zaplanować poszukiwania na przynajmniej rok przed datą ślubu. Później może być już tylko trudniej, a zajęte terminy w kalendarzach fotografów będą Wasz wybór mocno ograniczały. Warto zatem rezerwować terminy z odpowiednim wyprzedzeniem. Kiedy znajdziecie już najbardziej odpowiednią ofertę, przyjdzie czas aby spotkać się z fotografem w celu podpisania umowy i omówienia szczegółów współpracy. Poproście aby fotograf wcześniej wysłał Wam umowę. Przeczytajcie dokładnie treść, a na spotkaniu zapytajcie o wszystko co wydaje się niejasne. Umowa powinna zabezpieczać obie strony, fotografa na wypadek Waszej rezygnacji i Was na wypadek gdyby fotograf nie mógł wykonać z jakichś względów zlecenia. Umowa powinna zawierać informacje odnośnie zakresu świadczonych usług, czy poza reportażem jest w pakiecie sesja ślubna lub narzeczeńska, ile godzin fotograf będzie obecny podczas ślubu, ile czasu fotograf będzie miał aby obrobić Wasze zdjęcia i przekazać gotowy materiał zdjęciowy. Kolejną ważną kwestią, która musi być zawarta w treści umowy, to opis tego co otrzymacie od fotografa. Ile gotowych zdjęć obejmuję pakiet, ile rozkładówek będzie miał Foto album i jak będzie wyglądał, czy będziecie mieli dostęp do galerii online i na ile czasu. Ponieważ fotograf ślubny to wolny zawód więc nie ma czegoś takiego jak licencja na fotografowanie, ale dobrze aby fotograf miał ukończony kurs uprawniający do fotografowania w obiektach sakralnych.

Mam nadzieje, że przynajmniej chociaż trochę ułatwiłem Wam decyzję i pomogłem w wyborze fotografa ślubnego, a za kilka lat oglądając własne zdjęcia przypomnicie sobie te wszystkie emocje, radość i ekscytacje towarzyszącą Wam podczas ślubu. W własnego doświadczenia i relacji moich Młodych Par wiem, że niektóre z nich przekopywały cały internet, przeglądając dziesiątki ofert aby znaleźć tego właściwego fotografa ślubnego, aż w końcu trafili do mnie. Za każdym razem jest mi niezmiernie miło i czuję się wyróżniony kiedy dostaję zapytanie o realizację reportażu czy sesji ślubnej. Zdaje sobie sprawę jak duża jest to odpowiedzialność i jak niepowtarzalne są to chwile dla ludzi, którzy powierzają mi przygotowanie zdjęć z najważniejszych wydarzeń w ich życiu.

0 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

    Zobacz również:

    Zobacz również:

    Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław