15 rzeczy, dzięki którym Wasze zdjęcia ślubne będą jeszcze lepsze

Jest to zbiór porad i spostrzeżeń, które przygotowałem w oparciu o wieloletnie doświadczenie nabyte podczas realizacji ponad 130 (na tą chwilę) reportaży ślubnych. Jako fotograf byłem świadkiem dziesiątek uroczystości ślubnych i naprawdę ciężko mnie zaskoczyć w kwestii przebiegu wydarzeń tego dnia. Jest to poradnik dla przyszłych Młodych Par ale na pewno przyda się też nieco mniej doświadczonym fotografom ślubnym. Czasem małe drobnostki potrafią sprawić wielką różnicę dlatego warto zaplanować i przemyśleć wszystko wcześniej aby w dniu ślubu nie stresować się niepotrzebnie kwestiami organizacyjnymi, a przy okazji możecie sprawić, że Wasze zdjęcia ślubne będą jeszcze lepsze.

Przygotowania przed ślubem

Fotografowanie przygotowań to niejako wstęp, który sprawia że reportaż ślubny tworzy spójną całość. Kiedy już decydujecie się na zdjęcia od tego momentu, to warto poczekać na fotografa aby mógł uwiecznić w kadrach detale i to jak się ubieracie. Zdarzyło się, że Panna Młoda w momencie kiedy przyjechałem o ustalonej godzinie była już gotowa do wyjścia na długo przed planowanym wyjazdem do kościoła. Czasem też Pan Młody zdąży się ubrać i w gotowości oczekuje na fotografa. Jeżeli już obawiacie się, że braknie Wam czasu to lepiej przed przyjazdem fotografa po prostu przygotować wszystko by było pod ręką w jednym miejscu.

Błogosławieństwo

W błogosławieństwie uczestniczą rodzice i Młoda Para ale często też inni członkowie rodziny dlatego przy większej ilości osób warto żeby błogosławieństwo odbyło się w największym dostępnym pomieszczeniu. Ten moment jest często mocno emocjonujący co warto uchwycić na zdjęciach. Doświadczony fotograf będzie wiedział jak ustawić Was i rodziców aby osiągnąć najlepsze możliwe ujęcia.

W drodze do ołtarza

Droga do ołtarza to ważny moment, który również warto uwiecznić na fotografii. Ważne abyście idąc nie spoglądali w dół, a kiedy prowadzi Was ksiądz, zachowajcie kilku metrowy odstęp między nim aby fotograf miał możliwość wykonania dobrego ujęcia.

Przysięga ślubna

Kiedy już rozpocznie się ceremonia zaślubin bardzo ważne jest abyście stali przodem do siebie i bokiem do księdza oraz gości. Wtedy wszyscy będą Was widzieli, a fotograf będzie mógł zrobić dużo ciekawych ujęć. Składacie przysięgę sobie więc podczas jej wygłaszania patrzcie sobie w oczy stojąc przodem do siebie.

Pocałunek po przysiędze

Nie każdy ksiądz powie Wam abyście się pocałowali tuż po ceremonii zaślubin dlatego nie czekajcie na pozwolenie czy znak od kapłana. Po prostu pocałujcie się, ale bez pośpiechu aby była szansa na wykonanie dobrego zdjęcia. Jest to świetne ukoronowanie przysięgi i okazja do ciekawego kadru.

Wyjście z kościoła po ceremonii zaślubin

Spotkałem się z dwoma scenariuszami tej części ślubu. Jeden zakłada, że Para Młoda od razu wychodzi z kościoła kiedy goście wciąż zajmują miejsca w ławkach. Samo przejście jest wtedy efektowne i daje okazję do ciekawego ujęcia ale już samo wyjście nie ponieważ na Parę Młodą nikt na zewnątrz nie czeka. Drugi scenariusz zakłada, że Młoda Para czeka aż goście wyjdą i wtedy sama wychodzi co daje możliwość obsypania jej przez gości w przeróżny sposób o czym więcej napisałem we wpisie: Efektowne wyjście z kościoła – Czym obsypać Młodą Parę. Niestety wtedy samo przejście od ołtarza do wyjścia nie jest już takie ciekawe bo Państwo Młodzi idą przez pusty kościół. Najlepszym rozwiązanie będzie kiedy Młoda Para przejdzie do wyjścia i tam poczeka aż wszyscy goście wyjdą z kościoła, a na sam koniec wyjdzie do zgromadzonych na zewnątrz gości. Podczas samego wyjścia cieszcie się chwilą, niech uśmiechy zagoszczą na waszych twarzach, a zdjęcia z tego momentu staną się piękną pamiątką. W sytuacji kiedy ksiądz nie zezwala na wystrzelenie konfetti możecie dać gościom ryż lub drobne monety. Ewentualnie możecie po prostu podnieść ręce do góry niejako w geście zwycięstwa aby ten moment był bardziej atrakcyjny wizualnie dla zgromadzonych i na zdjęciach.

W drodze na wesele

Kiedy Młoda Para zawita na salę weselną, wszyscy goście powinni być już na miejscu aby powitać ich z szampanem w ręku. Dla fotografa zmiana lokalizacji wiąże się z przeniesieniem sprzętu, przeparkowaniem auta i to wszytko zanim Młoda Para zjawi się w miejscu przyjęcia weselnego dlatego Para Młoda powinna spokojnie bez pośpiechu dojechać jako ostatnia kiedy wszyscy inni będą już na miejscu.

Życzenia dla Młodej Pary

Podczas składania życzeń świadkowie odgrywają ważną rolę i powinni być świadomi tego faktu. Każdy z gości chce złożyć życzenia jak najszybciej aby uniknąć stania w często długiej kolejce do Młodej Pary dlatego kiedy przychodzi ten moment Młoda Para potrzebuję wsparcia ze strony świadków aby wszystko przebiegło sprawnie. Pomoc świadków przyda się również podczas odbieraniu kwiatów, prezentów i kopert od gości. Składanie życzeń bywa dość emocjonujące dlatego fotograf ma wtedy okazje na bardzo naturalne i ekspresyjne ujęcia gości. Aby możliwe było sfotografowanie gości Para Młoda powinna stanąć na środku sali lub tak aby była wolna przestrzeń za nimi.

Pozowane zdjęcia i zdjęcie grupowe

Poza reportażem ślubnym gdzie zdjęcia nie są w żaden sposób aranżowane wykonuję też fotografie pozowanie czyli takie pamiątkowe portrety z Parą Młodą i gośćmi. Do tego rodzaju zdjęć zalicza się również fotografia grupowa wszystkich zgromadzonych gości. Tego rodzaju zdjęcia oferuję każdej parze ale tylko jeżeli maja na to chęć. Przyjęcia weselne organizowane są najczęściej na przynajmniej 100 osób, a co za tym idzie potrzebne jest trochę wolnej przestrzeni aby uchwycić tylu ludzi w jednym kadrze. Najlepszy moment na zdjęcie grupowe jest wtedy kiedy wszyscy goście są w jednym miejscu. Taką sytuację mamy zaraz po wyjściu Młodej Pary z kościoła lub zaraz przed składaniem życzeń kiedy mają one miejsce np. w ogrodzie przy sali weselnej. Warto przemyśleć i zaplanować takie zdjęcia już wcześniej.

Pierwszy taniec

Nieważne czy Wasz pierwszy tanieć jest wyćwiczony, z piękną choreografią czy po prostu bujacie się razem w rytm muzyki. Najważniejsze jest abyście patrzyli sobie w oczy i cieszyli się trwającą chwilą. W żadnym razie nie rozmawiajcie bo na fotografiach taka dyskusja nie będzie dobrze wyglądała. Na pewno znajdziecie na to czas później. Efektownym dodatkiem będzie wystrzał konfetti na sam koniec pierwszego tańca dlatego kupcie kilka tub więcej niż planujecie wystrzelić przy wyjściu z kościoła. Goście będą zachwyceni, a Wy będziecie mieli świetne ujęcia.

Zdjęcia z zabawy na parkiecie

Aby goście dobrze bawili się na parkiecie zadba zespół albo DJ. Warto jednak zapytać DJ czy zespół czy dysponują odpowiednim światłem, które podbije jeszcze bardziej klimat dobrej zabawy i dynamicznych tańców. Odpowiednia przestrzeń do tańców też ma znaczenie, a jeszcze bardziej temperatura która nie powinna być zbyt wysoka kiedy parkiet wypełni się gośćmi dlatego sala z dobrą klimatyzacją w upalne dni ma znaczenie nie tylko dla komfortu ale decyduje również o frekwencji na parkiecie.

Zdjęcia z torem

Podczas kiedy pojawi się na sali tort ważne jest aby stała przy nim tylko Młoda Para. Często nieświadoma obsługa sali weselnej czeka aby pokroić tort tuż obok Pary Młodej, a tym samym cały czas znajdując się w kadrze. Warto uprzedzić obsługę aby podeszli dopiero później. Tort z racami na pewno będzie bardziej efektowny i sprawi, że ten moment Waszego wesela stanie się nieco bardziej magiczny. Jeszcze lepiej kiedy stojąc przy torcie pocałujecie się.

Bez zimnych ogni

Zdjęcia z zimnymi ogniami to już tradycja na polskich przyjęciach weselnych. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziecie mieli zimnych ogni ale chcielibyście mieć tego rodzaju zdjęcia, to z pomocą przyjdą latarki w telefonach gości. Do fotografii potrzebne jest kilkanaście osób z telefonami i ciemne miejsce w okolicy sali. Efekt bardzo podobno do ujęć z zimnymi ogniami ale w nieco bardziej nowoczesnej odsłonie.

Podziękowania dla rodziców

Podczas podziękowań warto pamiętać aby prowadzący poprosił rodziców o ustawienie się razem w jednym miejscu. Jest wtedy możliwość aby sfotografować wszystkich rodziców na jednym ujęciu. Poza tym jest to moment często wzruszający i nie raz można zobaczyć łzy na twarzach rodziców czy Młodej Pary także o dobre ujęcie tutaj nie trudno, wystarczy tylko dobra organizacja.

Oczepinowe zabawy

Zabawy oczepinowe to moment sam w sobie interesujący fotograficznie. Dużo się dzieje ale jeżeli chcecie aby zdjęcia z tej części wesela były jeszcze lepsze, to odsyłam do osobnego tekstu: Zabawy weselne okiem fotografa ślubnego. Jest to wpis na temat wyboru zabaw pod względem atrakcyjności wizualnej czyli takich, które są ciekawe do fotografowania i oczywiście widowiskowe dla gości będących widzami.

0 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

    Zobacz również:

    Zobacz również:

    Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław