Zabawy weselne okiem fotografa ślubnego

Zabawy mają na celu urozmaicenie przyjęcia weselnego. Mają być atrakcyjne dla uczestników i przyjemne w odbiorze dla pozostałych gości jako widowisko stanowiące część programu weselnych atrakcji. Aby zaproszonych gości nie wprawiać w zakłopotanie, Młode Pary często ograniczają do minimum zabawy weselne, a czasem rezygnują z nich całkowicie pozostawiając jedynie typowo oczepinowy zwyczaj rzucania welonem i muszką. Niektóre zabawy weselne są naprawdę żenujące dlatego niezmiernie ważne jest aby wybrać konkurencje i gry z klasą. Jako fotograf ślubny mam okazję dość często oglądać różne konkursy i zabawy organizowanych podczas przyjęć weselnych i korzystając z tych doświadczeń postanowiłem przygotować dla Was listę zabaw weselnych pod kątem atrakcyjności wizualnej czyli wybrałem te najbardziej efektowne i takie wzbudzające najwięcej uśmiechów. Opisałem pokrótce na czym polegają poszczególne zabawy i dodałem komentarz odnośnie walorów w odniesieniu do reportażu ślubnego. Zabawy weselne zazwyczaj są częścią oczepin ale mogą być również całkiem osobnym elementem przyjęcia weselnego. Moje doświadczenia opieram głównie na ślubach, które fotografowałem w okolicach Wrocławia i Dolnego Śląska ale w zależności od regionu, rodzaje i warianty zabaw występujących podczas wesel mogą się nieco różnic.

Taniec z figurami

Państwo Młodzi są w tej zabawie sędziami. Wybieramy około 10 par, które mają za zadanie tańczyć. Kiedy ucichnie muzyka wykonują wybraną przez osobę prowadzącą figurę polegającą na dotykaniu parkietu tylko wybranymi kończynami. Może to być np. jedna ręka i jedna noga czy jedna noga i dwie głowy. Po każdej rundzie odpada jedna para, która wykona figurę jako ostatnia i tak do wyłonienia zwycięskiej pary. Zabawa poza tym, że za każdym razem rozśmiesza widownię do łez, to zdjęcia z takich wyczynów są często spektakularne.

Przechodzenie pod sznurkiem

Do tej zabawy możemy wykorzystać sznurek lub coś w rodzaj poprzeczki. W zabawie może wziąć udział dowolna ilość gości weselnych. Dwie wyznaczone osoby (mogą to być Państwo Młodzi) stają na środku sali ze sznurkiem rozciągniętym między sobą. Uczestnicy zabawy mają za zadanie przejść pod coraz to niżej opuszczanym sznurkiem. Każdy kto dotknie sznurka podczas przechodzenia odpada aż do wyłonienia zwycięscy. Zabawa jest dynamiczna i emocjonująca dla wszystkich gości. Zawodnicy rywalizują miedzy sobą, a goście weselni kibicują swoim faworytom. Jeżeli trafią się odpowiednio sprawni zawodnicy, to fotografie z takiej zabawy mogą być naprawdę imponujące.

Wymrucz to

Jest to konkurencja dość statyczna i wydawało by się, że fotografowanie tej zabawy nie przyniesie żadnych spektakularnych kadrów. Jest jednak całkiem inaczej ponieważ wywołuje ona mnóstwo uśmiechów na twarzach weselnych gości. W tej konkurencji biorą udział dwa kilkuosobowe zespoły. Każdy członek zespołu po kolei zakłada słuchawki i nie używając żadnych słów musi zanucić/zamruczeć melodię utworu, który słyszy tylko on i prowadzący. Osoby z jego drużyny mają za zadanie zgadnąć tytuł utworu aby zdobyć punkt. Wygrywa zespół z większą ilością punktów.

Zdobywanie fantów

W zabawie może brać udział 5-10 uczestników. Ich zadaniem będzie zdobywanie przedmiotów, których nazwę wymieni prowadzący. Fantem może być wszystko ale im bardziej zaskakujący przedmiot, tym konkurs bardziej widowiskowy. Przy każdym zadaniu jest o jedno krzesło mniej niż uczestników. Przegrywa ten, kto ostatni zdobędzie wyznaczoną przez prowadzącego rzecz i nie będzie miał gdzie usiąść i tak aż do wyłonienia zwycięscy. Jest to bardzo dynamiczna konkurencja więc o dobre kadry do reportażu ślubnego nie trudno.

Świetlisty taniec

Nie jest to typowa zabawa ale zorganizowanie takiego wspólnego tańca na pewno nieco uatrakcyjni przyjęcie weselne. Do udziału można zaprosić wszystkie dorosłe osoby dobrane w pary. Każda para otrzymuje niewielką świecę, którą podczas tańca zapala od świecy Młodej Pary. Światło podczas tego tańca zostaje zgaszone, a wszystkich oświetla jedynie blask świec. Dzięki temu możemy na chwilę wprowadzić nieco romantycznej atmosfery i stworzyć okazję do ciekawych ujęć, które znajdą się później w fotograficznej realizacji tego wieczoru.

Wspólne wykonanie układu tanecznego

Osoba prowadząca prezentuje gościom prosty do zapamiętania układ taneczny. Najlepiej aby była to choreografia do znanej piosenki. Goście naśladując prowadzącego wykonując układ taneczny. Takie zabawy są angażujące dla gości, dają dużo radości, a to przekłada się na naturalne i pełne energii kadry w reportażu ślubnym.

Konkurs tańca dla panów

Nie ujawniając wcześniej celu zapraszamy do zabawy 10 panów, a następnie łączymy ich w pary oznajmiając uczestnikom, że jest to konkurs tańca. Panowie z reguły dają naprawdę niesamowity pokaz akrobacji i wymyślają bardzo efektowne układy taneczne bawiąc się przy tym niesamowicie i rozśmieszając publiczność do łez. Fotografowanie tej zabawy owocuje bardzo ciekawymi kadrami tańców ale również wywołuje niesamowite emocje wśród gości weselnych.

Pociąg

Można powiedzieć, że to standardowa zabawa weselna ale to też dobra okazja aby sfotografować gości. Jak największa ilość osób tworzy pociąg ustawiając się jedne za drugim, a następnie w rytm muzyki z Młodą Parą na czele przemierzają całą salę zachęcając pozostałych gości do przyłączenia się. Dodatkowym elementem mogą być przystanki w różnych krajach gdzie goście wykonują charakterystyczne tańce dla danego rejonu świata. Podczas tej zabawy można uchwycić wielu z tych gości, którzy normalnie nie wyszliby na parkiet.

Kapelusze

Do tej zabawy wybieramy do 8 panów. Uczestnicy siadają na krzesełkach przodem do siebie w kółeczku. Każdy otrzymuje identyczny kapelusz i rytm muzyki panowie przekładają kapelusz z głowy rywala po prawej stronie na własną. Gdy prowadzący powie stop, osoba bez kapelusza odpada z gry zabierając ze sobą jeden kapelusz. Podczas zabawy panowie zażarcie ze sobą rywalizują co przekłada się na interesujące ujęcia.

Odcinanie wstążek od bukietu

Jest to alternatywa dla rzucania bukietem/welonem. Do wiązanki ślubnej przywiązane są długie wstążki, za których końce trzymają wszystkie panny. Podczas gdy gra muzyka, Panna Młoda z przesłoniętymi oczami odcina po kolei wstążki aż do momentu kiedy zostaje jedna uczestniczka, która zostaje mianowana nową Panną Młodą. Wizualnie wygląda to bardzo atrakcyjnie i jest to coś innego niż tradycyjne rzucanie bukietem czy welonem. Odcinanie wstążek od bukietu na pewno urozmaici zdjęcia wykonane podczas reportażu ślubnego, a przyjęcie weselne będzie nieco bardzo oryginalne.

Mucha w pudełku

Tym razem jest to alternatywa weselnej tradycji rzucania muchą przez Pana Młodego na oczepinach. Kawalerowie ustawiają się wokół Pana Młodego. W jednym z kilku przygotowanych pudełek jest mucha, a w pozostałych jakieś drobne nagrody pocieszenia. Kawalerowie zaczynają podawać sobie pudełka do momentu kiedy prowadzący zatrzyma zabawę. Nowym Panem Młodym zostaje ten kawaler, w którego skrzynce ukryta była mucha. Wartka akcja podczas przekazywania pudełek potrafi przynieść naprawdę dynamiczne ujęcia.

1 komentarz
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

Zobacz również:

Zobacz również:

Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław