Oferta fotografii ślubnej – Słowniczek pojęć dla Młodej Pary

Jako fotograf ślubny zdarza mi się spotkać z niewłaściwą interpretacją terminów występujących w mojej ofercie ślubnej. Jak najbardziej rozumiem, że znakomita większość osób przeglądających moją ofertę ma pierwszy raz w życiu do czynienia z występującymi tam terminami. Staram się aby wszystko było jak najbardziej zrozumiałe, ale niestety niektórych sformułowań nie da się uniknąć czy zastąpić powszechnie używaniami zwrotami dlatego postanowiłem w jednym miejscu zebrać najważniejsze terminy i zdefiniować ich znaczenie.

Fotografia ślubna

 

Zacznijmy od najbardziej podstawowego pojęcia czyli czym jest fotografia ślubna. Definicja mówi, że jest to fotografia osób, wydarzeń i miejsc związanych z uroczystością ślubną. Zdjęcia ślubne uwzględniają fotografowanie przygotowań, ceremonii ślubnej, zdjęcie grupowe, fotografie podczas przyjęcia weselnego oraz sesje ślubne i narzeczeńskie, a także niekiedy również fotografowanie poprawin.

 

Reportaż ślubny

 

Reportaż ślubny składa się ze zbioru powiązanych ze sobą ujęć opowiadających o wydarzeniach mających miejsce w dniu ślubu. Reportaż ślubny obejmuje fotografowanie przygotowań, ceremonii oraz przyjęcia weselnego. Jest to pewnego rodzaju sprawozdanie. Ważnym aspektem reportażu ślubnego jest pokazanie wydarzeń bez ingerencji w ich przebieg. Reportaż ślubny powinien przedstawiać najważniejsze wydarzenia oraz te mniej istotne jednak wciąż ciekawe sytuacje. Reportaż ślubny w ofercie ślubnej bywa mylony z reportażem filmowym. Określenie reportażu znamy z telewizji, co powoduje skojarzenie z obrazem ruchomym.

 

Sesja ślubna

 

Sesja ślubna to sesja zdjęciowa Młodej Pary w strojach ślubnych realizowana w dniu ślubu lub częściej w innym terminie. W Polsce najbardziej popularny jest wariant sesji w innym dniu. Sesje ślubne określane są również jako sesje plenerowe, prawdopodobnie ze względu na miejsce ich realizacji. Aktualnie sesje tego typu wykonane są w rożnych miejscach i nie są to tylko lokacje na otwartym powietrzu ale również zdjęcia w różnego rodzaju ciekawych wnętrzach.

 

Sesja narzeczeńska

 

Sesja narzeczeńska to sesja zdjęciowa realizowana przed datą ślubu. Na dzień dzisiejszy tego rodzaju sesje oferuje każdy fotograf ślubny w Polsce, ale jeszcze kilka lat temu była to nowość. Fotografowana para powinna być ubrana tak jak na co dzień. Sesja narzeczeńska ma za zadanie pokazać okres narzeczeństwa, ale może być też okazją aby para lepiej poznała się z fotografem i sposobem jego pracy.

 

Fotoalbum i Fotoksiążka

 

Różnice między Fotoalbumem i Fotoksiążką są widoczne już na pierwszy rzut oka. Budowa Fotoksiążki przypomina tradycyjną książkę. Jej strony wewnętrzne są miękkie i nie dają się rozłożyć na płasko. Fotoalbum jest zdecydowanie bardziej solidny. Jego strony wewnętrzne są sztywne o wysokiej gramaturze papieru, a sposób łączenia z grzbietem pozwala na rozłożenie ich całkowicie na płasko, a to z kolei daje możliwość komfortowego obejrzenia zdjęć.

 

First Look

 

First look (pierwszy spojrzenie) to moment, w którym po raz pierwszy Para Młoda widzi się w dniu swojego ślubu. Jest to wzruszająca i często pełna emocji chwila, którą warto uchwycić na zdjęcia z reportażu ślubnego. Ten moment ma miejsce między przygotowaniami, a ceremonią zaślubin.

 

Obróbka fotograficzna

 

Obróbka cyfrowych zdjęć polega na ich edycji w jednym z dedykowanych do tego programów. Ma za zadanie poprawę walorów estetycznych fotografii poprzez zmianę jasności, kontrastu czy nasycenia barw. Aparaty fotograficzne nie zawsze pokazują rzeczywistość taką jaka była faktycznie. Często dzieje się to ze względu na ograniczenia techniczne sprzętu i tu z pomocą przychodzi obróbka, która może skorygować te niedostatki. Każdy fotograf obrabiając zdjęcia kieruje się własną estetyką i wizją tego jak jego finalne prace mają wyglądać. Ważna aby ta wizja była spójna w całym materiale zdjęciowym.