Organizacja wesela – Wszystko co musisz wiedzieć

Każda para pragnie aby ich wesele było idealne i wyjątkowe pod każdym względem. Wyobrażenie jak ma wyglądać dzień ślubu jest jednak różne i inne dla każdego z nas. Dla jednych będzie to wielki bal w pałacu, a dla innych w zupełności wystarczającym może być kameralne przyjęcie w gronie najbliższych. Bez względu na to jakie masz marzenia dotyczące ślubu, organizacja takiej imprezy wymaga podjęcia pewnych kroków i wcześniejszych przygotowań aby ten dzień można było uznać za udany. Z myślą o przyszłych Parach Młodych przygotowałem poradnik, który ma za zadanie wspomóc Was w organizacji wesela i sprawić, że ten proces będzie przyjemnym doświadczeniem.

Kiedy zacząć organizację wesela

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od Was, od wielkości wesela, od ilości atrakcji i jeszcze wielu innych rzeczy. Niezależnie od tego, pierwszym krokiem jest wybór terminu Waszego ślubu i wesela. Moim zdaniem optymalne jest rozpoczęcie przygotowań do ślubu na około 1-1,5 roku przed datą ceremonii ślubnej. W tym czasie spokojnie znajdziesz i zarezerwujesz termin na sali weselnej, u DJ’a, fotografa i kamerzysty. Warto jednak pamiętać, że większość wesel odbywa się w soboty, zwłaszcza w miesiącach letnich, więc te popularne terminy mogą być już zajęte nawet na kilka lat do przodu. Jeśli planujesz mniejsze, bardziej kameralne przyjęcie w dzień inny niż sobota, to możesz zarezerwować termin nawet na kilka miesięcy wcześniej.

Określ wielkość przyjęcia weselnego

Jeśli Wasze rodziny są liczne, a budżet wystarczający, to nie wahaj się zorganizować dużego wystawnego przyjęcia weselnego z dużą ilością atrakcji. Jest to wyjątkowe wydarzenie i warto zadbać aby obecni byli Wszyscy Wasi bliscy i przyjaciele. Niestety większe wesele, to również wyższy koszt jego organizacji i dłuższe przygotowania.

Organizacja niewielkiego przyjęcia będzie tańsze i prostsze niż przygotowanie dużego wesela dla gości liczonych w setkach. Małe wesela są bardziej kameralne i umożliwiają lepszą integrację jej uczestników. Jeśli zdecydujesz się na mniejsze przyjęcie, to na pewno znajdą się tam tylko najbliżsi i członkowie rodziny, z którymi utrzymujecie stały kontakt. Oznacza to mniejszy stres, bardziej luźną atmosferę i więcej czasu dla każdego z zaproszonych gości.

Gdy już zdecydujesz o wielkości weselnego przyjęcia, to następnym krokiem będzie zagospodarowanie Waszego budżetu. Ostateczny koszt wesela składa się z kosztów wynajmu sali, cateringu, dekoracji, podwykonawców, atrakcji weselnych oraz strojów dla Panny Młodej i Pana Młodego. Przed podjęciem dalszych decyzji warto określić jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na organizację ślubu i wesela. Co zrobić gdy oszczędności nie są wystarczające? Kredyt lub pożyczka nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zrezygnować z niektórych dodatkowych atrakcji lub zorganizować mniejsze wesele, niż rozpoczynać wspólne życie z zaciągniętymi już zobowiązaniami. Alternatywą może być też przesunięcie daty wesela i odłożenie w tym czasie wystarczającej kwoty.

Kolejnym krokiem będzie wybór stylu wesela. Nie musi być on zgodny z najnowszymi trendami. Ważne jest abyście dobrze czuli się w wybranej stylistyce. Popularne style w jakich organizowane są aktualnie weselne przyjęcia to: klasyczny, boho, glamour, rustykalny czy industrialny. Możecie zdecydować się na zupełnie własną stylizację i zorganizować wesele z motywami ulubionego filmu, komiksu czy nawiązującej do Waszych zainteresowań, pasji lub hobby.

Jak dużo gości zaprosić na wesele

Podczas organizacji wesela, sale weselne oferują w umowach możliwość zmiany liczby uczestników przyjęcia, ale nie zawsze jest to możliwe lub opłacalne. Przygotowanie wstępnej listy gości jest bardzo ważne, ponieważ to od liczby gości zależy wielkość sali weselnej oraz budżet. Można skonsultować tą kwestię z rodziną, ale ostateczna decyzja dotyczące zaproszonych gości należy do Was. Nieważne czy będzie to duże czy małe wesele, najważniejsze w tym dniu jest dobra atmosfera i świetna zabawy.

Wybór odpowiedniej sali weselnej

Po ustaleniu listy gości przychodzi czas aby wybrać odpowiednie miejsce na organizację wesela. Idealnie kiedy sala weselna znajduje się w pobliżu kościoła lub Urzędu stanu cywilnego, ale jeśli sala weselna oferuje możliwość i ma specjalnie przeznaczone do tego miejsce, to ceremonię ślubu cywilnego może odbyć się na terenie obiektu. Wtedy mam z głowy wszystkie aspekty logistyczne z tym związane. Podczas poszukiwań warto poprosić znajomych o ewentualnie rekomendacje miejsc gdzie sami już mieli okazję być na weselnym przyjęciu. Można poszukać też opinii i rekomendacji w Internecie. Wybierając miejsce warto też upewnić się, że wystrój sali będzie pasował do motywu przewodniego wesela lub jest możliwość dostosowania go do wybranej stylistki. Jeśli na weselu będą goście, dla których niezbędne będzie zapewnienie noclegu, to należy upewnić się czy sala weselna dysponuje bazą noclegową i jakiej jest ona wielkości. Sale weselne często oferują różne konfiguracje stołów oraz możliwość wyboru ich kształtu. Ostatnia ale dość istotna kwestia to jedzenie. Wybór konkretnej sali musi być poprzedzony sprawdzeniem oferowanego menu. Zazwyczaj większość lokali ma możliwość spróbowania przygotowywanych potraw, dlatego warto umówić się na taką degustację. Jeśli jesteście z okolic Wrocławia i szukacie sali weselne na terenie tego miasta lub jego okolic, to sporą porcję propozycji znajdziesz we wpisie: Sale weselne we Wrocławiu i okolicach.

Rezerwacja termin ślubu w USC lub w parafii

Nie czekaj zbyt długo z rezerwacją terminu ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w parafii i zrób to jak najwcześniej aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Najlepiej zarezerwować termin tuż po dokonaniu rezerwacji w sali weselnej. Warto jednak pamiętać, że chęć zawarcia związku małżeńskiego w USC musi zostać zgłoszona co najmniej 31 dni przed ślubem. W przypadku organizacji ślubu kościelnego lub konkordatowego obowiązuje konieczność wygłoszenia dwukrotnych zapowiedzi, dlatego chęć zawarcia małżeństwa również musisz zgłosić najpóźniej około miesiąca przed planowaną ceremonią. W przypadku ślubu kościelnego warto zapytać o wszystkie organizacyjne szczegóły w docelowej parafii ponieważ zasady panujące w jednej parafii niekoniecznie muszą mieć zastosowanie w innej. Jeśli planujecie zawrzeć związek małżeński w USC, to zapraszam do lektury przygotowanej we wpisie: Ślub cywilny – Wszystko co musisz wiedzieć.

Zarezerwuj termin u usługodawców ślubnych

Organizując ślub i weselne przyjęcie przyjdzie Ci współpracować z przynajmniej kilkoma podwykonawcami. Warto zarezerwować u nich terminy odpowiednio wcześniej. Najbardziej optymalnie będzie rozpocząć poszukiwania i porównywanie ofert usługodawców na około 12 miesięcy przed datą ślubu. Im wcześniej to zrobisz, tym większy będzie wybór i łatwiej będzie zgrać wszystkich na wybrany przez Was termin.

Konsultant ślubny

Jeśli nie masz czasu ani cierpliwości na negocjacje, dopasowywanie terminów i załatwianie formalności, to dobrym rozwiązaniem może być wynajęcie konsultanta ślubnego, który pomoże Ci w organizacji wymarzonego wesela od początku do końca. Dobry konsultant weselny pomoże w wyborze sali weselnej, atrakcji na wesele oraz usługodawców. Zajmie się również dekoracją kościoła i sali weselnej, a do tego rozwiąże każdy problem jaki napotkasz podczas ślubnych przygotowań.

DJ lub zespół weselny

Wybór muzyki to istotna kwestia, która powinna być dopasowana z jednej strony od gustu Młodej Pary, a z drugiej powinna zadowolić muzyczne upodobania gości tak aby chętnie bawili się na parkiecie. Wynajęcie zespołu na wesele wiąże się z koniecznością przeznaczenia na to większego budżetu, ale muzyka grana na żywo wywołuje większe emocje i jest bardziej efektowna. Ponadto dobry lider zespołu często pełni funkcję wodzireja i prowadzi weselne zabawy. DJ to w większości tańsza opcja niż zespół. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oryginalne wykonania utworów muzycznych i ciekawe oraz często oryginalne konkursy.

Fotograf ślubny

Fotograf to osoba, która zadba aby Twoje wesele pozostało w pamięci zawsze żywe. Przed wyborem fotografa ślubnego warto zapoznać się z jego portfolio i przedstawić swoje oczekiwania. Zdjęcia tego wybranego powinny trafiać w Wasz gust i estetykę. Ważne jest również abyście oboje czuli wzajemną sympatię, ponieważ fotograf będzie towarzyszył Wam przez cały dzień ślubu, a może nawet podczas sesji narzeczeńskiej i sesji poślubnej. Łącznie może to być dość długi okres czasu, dlatego warto zadbać abyście nadawali na tych samych falach i czuli się swobodnie w swoim towarzystwie. Nieco więcej w temacie wyboru fotografa ślubnego znajdziecie w osobnym wpisie: Jak wybrać fotografa ślubnego.

Usługi florystyczne

Dekoracje z kwiatów robią wrażenie, ale muszą być też odpowiednio dopasowane do motywu Twojego wesela. Aby uniknąć wpadki, warto w tym temacie skorzystać z pomocy wykwalifikowanych florystów, którzy profesjonalnie zajmą się dekoracją kościoła, urzędu, samochodów oraz sali weselnej. Wiem z doświadczenia, że ta sama sala odpowiednio udekorowana potrafi wyglądać zdecydowanie lepiej zarówno w rzeczywistości, jak i na ślubnych zdjęciach.

Tort weselny i słodki stół

Podczas organizacji wesela ważne jest również zamówienie tortu, którego przygotowanie powinno zostać powierzone dobrej cukierni. Można wybrać gotowy wzór tortu lub zlecić wykonanie według własnych wskazówek co do formy i smaku. Dla fanów słodkości, dobrym pomysłem jest zamówienie w wybranej cukierni specjalnego kącika zwanego słodkim stołem.

Animacje dla dzieci

W przypadku wesel gdzie obecna będzie większa ilość dzieci, warto pomyśleć nad organizacją animacji, które pomogą im spędzić czas w ciekawy sposób. Animatorzy posiadają różne zabawki i gadżety, co umożliwia im przygotowanie ciekawych i kreatywnych zajęć dla najmłodszych.

Samochód do ślubu

Wynajem samochodu, który zawiezie Młodą Parę do ślubu nie jest koniecznością w każdym przypadku. Możecie tak zorganizować Wasz ślub aby ceremonia i przyjęcie było w jednym miejscu. Wtedy kwestia wynajmu auta będzie pomijalna. Jeśli jednak planujecie ślub kościelny i niezbędny jest transport w dniu ślubu, to dobrze aby wybrane auto było do Was dopasowane. Więcej znajdziecie w tym temacie we wpisie: Jak wybrać odpowiednie auto do ślubu. Jeszcze innym rozwiązaniem może być wykorzystanie własnego samochodu lub kogoś bliskiego, kto zdecyduje się użyczyć Wam swój pojazd.

Dodatkowe atrakcje na wesele

Dzień ślubu sam w sobie jest bardzo intensywny, dlatego decyzję o przygotowaniu dodatkowych atrakcji należy dobrze przemyśleć. Ich nadmiar lub niewłaściwy dobór może wprowadzić niepotrzebnych chaos w przebieg całego wydarzenia.Wybór w tej kwestii jest ogromny. Możemy zamówić fotobudkę, drink bar, święcący napis „Love” lub „Miłość” czy profesjonalny pokaz sztucznych ogni. Można też samodzielnie zakupić zimne ognie lub aparaty Instax. Jako fotograf ślubny opisuję te i inne atrakcje z mojej perspektywy we wpisie: Weselne atrakcje, które wyglądają świetnie na zdjęciach.

Wybierz świadków

Podczas organizacji ślubu nie można zapomnieć o wyborze świadków. Jedne z ważniejszych osób na ślubie, to właśnie świadek i świadkowa. Ich zadaniem jest nie tylko podpisanie się na dokumentach, ale także pomoc Parze Młodej. Pamiętaj aby wybrać świadków, przy których obydwoje czujecie się swobodnie. Powinny być to również osoby dobrze zorganizowane i odpowiedzialne gdyż te cechy będą niezbędne aby świadkowie mogli Wam efektywnie pomagać w dopilnowaniu spraw związanych z Waszym ślubem przed i w czasie jego trwania.

Wybierz suknię i garnitur

Wyszukiwanie wymarzonej sukni ślubnej lub garnituru powinno rozpocząć się na około rok przed ślubem. Jest to czas, którego salon lub krawcowa potrzebują na przygotowanie sukni czy garnituru, zwłaszcza jeśli jest to kreacja szyta od początku do końca na miarę. Salony sukien ślubnych ostatnie poprawki nanoszą około 2-3 tygodnie przed ślubem, dlatego idealny czas na odbiór stroju Panny Młodej to około tydzień przed terminem ślubu. Najlepszym miejscem do poszukiwań i inspiracji będzie Internet, ale warto udać się też do lokalnych salonów ślubnych oraz sprawdzić co dzieje się na targach ślubnych. Nie zapomnij o tym, że strój Panny Młodej i garnitur Pana Młodego powinny przede wszystkim współgrać z motywem przewodnim wesela. Pomocne w tej kwestii może okazać się odpowiedni dobór dodatków, które będą subtelnie nawiązywać do stylu Waszego wesela.

Wybór obrączek

Jeśli planujesz ślub kościelny lub konkordatowy, to obrączki będą niezbędnym elementem takiej ceremonii. Nie są one wymagane w przypadku ślubu cywilnego, jednak ja nie spotkałem się z sytuacją kiedy ktoś zrezygnował z tej symboliki podczas swojego ślubu. Ważne jest, aby zamówić je na około pół roku przed ślubem, ponieważ większość obrączek jest wykonywana na zamówienie. Doświadczony jubiler będzie nieocenionym pomocnikiem w wyborze idealnych obrączek. Pamiętaj, że obrączki będą towarzyszyć Wam przez całe życie, dlatego lepiej wybierać modele proste i te charakteryzujące się ponadczasową stylistyką aby z biegiem czasu wciąż prezentowały się dobrze.

Zamów zaproszenia na ślub i wręcz je gościom

Zamówienie zaproszeń warto zrealizować około pół roku przed ślubem. Pamiętaj o spójności ich stylu z charakterem oraz motywem przewodnim Waszego wesela. W zaproszeniu warto umieścić podstawowe informacje na temat ślubu i wesela oraz dodatkowe wskazówki dla gości np. te dotyczące prezentów. W zależności od wielkości wesela, należy rozpocząć wręczanie zaproszeń na 3-4 miesiące przed wyznaczonym terminem ślubu. Osobiście wręczone zaproszenie podkreśli jak bardzo ważna jest dla Ciebie obecność gości na ślubie, dlatego warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem mimo, że może to być dość czasochłonne.

Pierwszy taniec i kurs nauki tańca

Pierwszy taniec to ważna część każdej weselnej zabawy i zarazem element, który symbolicznie otwiera weselny parkiet. Warto zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie i odpowiednio wcześniej podjąć naukę tańca. Możecie zdecydować się na prosty układ taneczny lub zaszaleć i stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Profesjonalne szkoły tańca oferują specjalne kursy dla Młodych Par. Podczas nauki pierwszego tańca warto założyć podobny strój i buty, jakie będziecie mieć na sobie podczas wesela. Instruktor pomoże Wam dopasować układ taneczny do Waszych umiejętności i preferencji.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam choć trochę w planowaniu Waszego wymarzonego ślubu. Jest to niełatwe zadanie, ale dobre przygotowanie i odpowiednie zaplanowanie wszystkich szczegółów zostanie Wam wynagrodzone przez niezapomniany dzień, pełen pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Jeśli szukasz więcej porad dotyczących nie tylko przygotowań do ślubu ale również innych tematów około ślubnych, to zapraszam do sprawdzenia zakładki: Poradniki ślubne.

0 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

    Zobacz również:

    Zobacz również:

    Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław