Korekcja balansu bieli w Adobe Lightroom

Balans bieli to jeden z tych parametrów obrazu cyfrowego, który znacząco wpływa na ogólny odbiór zdjęcia, jego wyraz i charakter. Wybierając format zapisu zdjęć decydujemy w jakim stopniu będziemy mogli później korygować balans bieli. Największe możliwości daje format RAW. Zdjęcia zapisane w formacie JPG zawierają jedynie informacje o balansie bieli ustawionym w momencie fotografowania. Format RAW zapisuje znacznie więcej danych, które między innymi pozwalają na bezstratną zmianę temperatury barwowej światła.

balans_bieli_lightroom_obrobka_01

Balans bieli nie zawsze musi być poprawny czy neutralny. W zależności od „wizji” zdjęcie można ocieplić lub ochłodzić. Należy jednak pamiętać czy będzie to odpowiednie do tego co przedstawia kadr oraz jakie chcemy aby owe zdjęcie miało wyraz. Fotografie o cieplejszej tonacji budzą bardziej pozytywne emocje i przez to mogą być uznane za bardziej atrakcyjne wizualnie niż te o chłodniejszej tonacji barw.

Sposoby korekcji balansu bieli w programie Lightroom

Lightroom daje możliwość ustawienia balansu bieli na kilka sposobów. Jeżeli pracujemy nad zdjęciem, na którym balans bieli został źle ustawiony podczas fotografowania i chcemy aby program sam dokonał korekcji, to przy opcji WB: w panelu Basic z rozwijanej listy należy wybrać wartość Auto (Ctrl+Shift+U). Znajdziemy tam również predefiniowane ustawienia dla typowych rodzajów oświetlenia oraz opcję Custom gdzie za pomocą suwaków Temp (temperatura) oraz Tint (zabarwienie) znajdujących się poniżej możemy samodzielnie ustawić odpowiedni według nas balans bieli. Jeżeli dość często używamy predefiniowanych ustawień, to wygodnym rozwiązaniem może okazać się zapisane ustawień z rozwijanej listy jako presety. Wystarczy wtedy jedno kliknięcie aby zaaplikować żądane ustawienie.

balans_bieli_lightroom_obrobka_02

Kolejnym sposobem na korekcję balansu bieli jest użycie narzędzia White Balance Selector (W), które znajdziemy w panelu Basic pod postacią ikonki skraplacza. Po aktywowaniu wskaźnika balansu bieli na pasku narzędziowym pojawią się opcje konfiguracyjne. Zaznaczenie Auto Dismiss spowoduje, że narzędzie automatycznie wyłączy się po pojedynczym kliknięciu na zdjęcie. Odznaczenie tej opcji pozwoli kontynuować klikanie aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Opcja Show Loupe pozwala wyświetlić lupę, pokazującą powiększone piksele wyznaczone do określenia balansu bieli. Suwak Scale określa ilość pikseli branych pod uwagę podczas wyliczania balansu bieli przez algorytm. Jest to przydatna opcja podczas korekcji na bardziej zaszumionych zdjęciach. Zwiększenie ilości pikseli uśredni bardziej wynik, a szum kolorowy nie zakłóci wyniku pomiaru. W panelu Navigator zobaczymy podgląd tego jak zmieni się balans bieli jeżeli klikniemy na fragment kadru aktualnie wskazywanym przez kursor (ikona skraplacza) narzędzia White Balance Selector.

balans_bieli_lightroom_obrobka_03

Narzędzie White Balance Selector (wskaźnik balansu bieli) koryguje balans bieli częściowo automatycznie i sam algorytm programu radzi sobie z tym całkiem dobrze. Jednak aby proces przebiegł poprawnie należy wskazać na zdjęciu odpowiedni fragment, o którym wiemy, że w rzeczywistości powinien być neutralny kolorystycznie.

balans_bieli_lightroom_obrobka_04

2 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

  • fotograf plewiska3 stycznia 2015 - 23:46

    Dobrze napisany poradnik, dzięki.
    PozdrawiamOdpowiedźAnuluj

  • Maciek17 lutego 2016 - 10:19

    Fajnie, że to pokazujesz, to jest pierwsze pytanie na kursie od uczących się osób.OdpowiedźAnuluj

Zobacz również:

Zobacz również:

Zdjęcia na ślub Wrocław · Fotograf na wesele Wrocław · Fotografia ślubna Wrocław · Fotograf Wrocław · Fotograf na ślub Wrocław · Fotograf weselny Wrocław · Dobry fotograf Wrocław · Sesja ślubna Wrocław · Sesja zdjęciowa · Fotograf Dolny Śląsk · Fotograf ślubny Wrocław