Jak wybrać fotografa na ślub

Profesjonalny fotograf ślubny czy może wujek Edek?

Zanim zaczniecie szukać fotografa ślubnego może przyjść Wam myśl aby poprosić o zrobienie zdjęć np. wujka Edka, który niedawno kupił sobie super extra lustrzankę. Niestety nie jest to dobry pomysł. Po pierwsze fotografia ślubna to jedna z trudniejszych dziedzin fotografii. Podczas reportażu warunki oświetleniowe ciągle się zmieniają i często są po prostu trudne. Fotograf ślubny musi odnajdywać się bez problemu w reportażu, portrecie czy chociażby w fotografowaniu ślubnych detali. Poza tym musi być przygotowany na każdą sytuację, nie tylko pod względem fotograficznym. W głowie ma doświadczenia z wcześniejszych zleceń, a w torbie zapasowy sprzęt. O przewadze profesjonalnego fotografa mógłbym pisać długo ale w gruncie rzeczy powinno być to oczywiste, prawda?

Jeżeli należycie do osób, które uważają że takie wydarzenie w życiu jak ślub zasługuje na profesjonalne zdjęcia to zapraszam do dalszej lektury. Postaram się pomóc Wam dobrze wybrać fotografa ślubnego. Dobrze to znaczy tak abyście nie dostali w gratisie morza wylanych łez przy oglądaniu zdjęć ślubnych, no chyba że będą to łzy wzruszenia :)

Jak wybrać fotografa na ślub

Ile kosztuje fotograf na ślub i od czego to zależy?

Zanim rozpoczniecie poszukiwania należy ustalić budżet jaki chcecie przeznaczyć na fotograf ślubnego. Będzie wtedy łatwiej znaleźć odpowiednią ofertę. Niestety rozbieżność cenowa w ofertach fotografów ślubnych jest ogromna i zaczyna się od tysiąca złotych, a kończy na ofertach za dobre kilka tysięcy. Aby zorientować się w cenach pomocna może okazać się ta strona: ilekosztujefotograf.com. Podobno jest też taka zasada, że na fotografa ślubnego powinno przeznaczyć się około 10% budżetu całego ślubu i wesela. Wpływ na cenę ma wiele czynników. Głównie jest ona zależna od umiejętności i doświadczenia fotografa ale warto też zwrócić uwagę czy fotograf działa legalnie i prowadzi działalność gospodarczą. Czynnikiem wpływającym na cenę usługi jest oczywiście jej zakres i to co otrzymacie od fotografa. Znaczenie ma tutaj czas trwania reportażu, ilość gotowych zdjęć i forma ich przekazania. Istotne jest czy oferowany pakiet zawiera sesję plenerową, czy będzie ona w tym samym dniu czy w innym terminie.

Jak wybrać fotografa na ślub

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Kiedy już ustaliliście, że fotografowaniem na Waszym ślubie zajmie się profesjonalista i wiecie też ile chcecie przeznaczyć na ten cel funduszy to teraz postaram się podpowiedzieć Wam jak wybrać fotografa ślubnego i czym się kierować przy jego wyborze. Poza ceną i tym co dostaniecie od fotografa najważniejsze jest aby między jego zdjęciami, a Wami była chemia. Obejrzyjcie portfolio, reportaże na blogu, zdjęcia z sesji plenerowych. Jest chemia? …podoba się Wam to co widzicie? Musicie mieć podobne poczucie estetyki. Jedynie wtedy będziecie zadowoleni z efektów pracy swojego fotografia i unikniecie rozczarowania. Warto nawet nagiąć ustalony budżet aby wybrać tego, który zachwycił Was stylem i estetyką swoich zdjęć. W końcu co pozostanie Wam po wszystkim? Właśnie te zdjęcia i towarzyszące im wspomnienia. Jeżeli ktoś ze znajomych lub rodziny poleca Wam fotograf ślubnego to tak jak przy samodzielnych poszukiwaniach pamiętajcie aby obejrzeć jego prace. Zasada jest taka sama, zdjęcia muszą się Wam po prostu podobać.

Jak wybrać fotografa na ślub

Co jest ważne podczas rezerwacji terminu i ustalania szczegółów współpracy?

Pamiętajcie, że kalendarz dobrego fotografa ślubnego szybko się zapełnia. Aby zapewnić sobie swobodę wyboru należy zaplanować poszukiwania na przynajmniej rok przed datą ślubu. Później może być tylko trudniej i będziecie dość mocno uzależnieni od dostępności terminów. Pamiętajcie, że tak jak każde usługi, co roku fotografia ślubna mniej lub bardziej drożeje. Warto zatem rezerwować terminy z odpowiednim wyprzedzeniem. Kiedy znajdziecie już najbardziej odpowiednią ofertę, przyjdzie czas aby spotkać się z fotografem w celu podpisania umowy i omówienia szczegółów współpracy. Poproście aby fotograf wcześniej wysłał Wam umowę. Przeczytajcie dokładnie treść, a na spotkaniu zapytajcie o wszystko co wydaje się niejasne. Umowa powinna zabezpieczać obie strony, fotografa na wypadek Waszej rezygnacji i Was na wypadek gdyby fotograf nie wykonał zlecenia. Umowa powinna zawierać informacje odnośnie zakresu świadczonej usługi czyli czas trwania reportażu, termin otrzymania gotowych zdjęć oraz czy poza reportażem jest w pakiecie sesja plenerowa lub narzeczeńska. Kolejną ważną kwestią, która musi być zawarta w treści umowy to opis tego co otrzymacie od fotografa. Ile gotowych zdjęć Wam przekaże, ile rozkładówek będzie miał album i jak będzie wyglądał, jak długo będziecie mieli dostęp do galerii online itd. Ponieważ fotograf ślubny to wolny zawód, nie ma czegoś takiego jak licencja na fotografowanie ale dobrze aby fotograf miał ukończony kurs uprawniający do fotografowania w obiektach sakralnych.

Mam nadzieje, że chociaż trochę pomogę Wam w wyborze fotografa ślubnego i za kilka lat oglądając zdjęcia przypomnicie sobie te emocje, radość i ekscytacje towarzyszące Wam podczas ślubu. Chcesz o coś zapytać lub masz jakieś uwagi? Zapraszam do komentowania. Możesz też wysłać pytanie poprzez formularz kontaktowy.

Jak wybrać fotografa na ślub

brak komentarzy
dodaj komentarz...

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany lub udostępniany (wymagane) *

fotografia ślubna wrocław
Menu